• امروز : یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰
0

سرچووپی کرونا در آیین‌های شادی لرستان

  • کد خبر : 13013
  • ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
سرچووپی کرونا در آیین‌های شادی لرستان

در گویش‌ لری “سرچووپی‌” به کسی می‌گویند که در آیین‌های شادی با دستمالی در دست و مهارت بیشتر با حرکات هیجان‌برانگیز نمایشی در جلوی دسته‌های بازی حرکت می‌کند و افراد دیگر بایستی ریتم های بدن و حرکات دست و پا را با او هماهنگ کنند.

 این روزها در حالی شاهد برگزاری مراسم‌های عروسی در لرستان هستیم که آمار مبتلایان و مرگ ومیر ناشی از کرونا از حد متعارف بالاتر رفته و گمان می رود که کرونا نقش “سرچووپی‌”  را در آیین های شادی در استان بازی می کند.

در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن در لرستان، مردم با وسواس بسیار، نگران درگیر شدن با این بیماری بودند و تمامی اقدامات لازم را درخصوص پیشگیری به کار می بستند، همه به نوعی سعی می کردند اعضای خانواده خود را در مقابل این ویروس کشنده محافظت کنند بنابراین تمامی توصیه های پزشکان را در راستای مقابله به کار می گرفتند.

همین عمل به توصیه های پزشکی و اقدامات پیشگیرانه مسئولان در راستای کنترل ویروس باعث شد تا مدت زمان کوتاهی از شیوع کرونا ، تا حدود زیادی بر آن غلبه شود به گونه ای که مسئولان برخی شهرها از جشن وضعیت سفید و عاری شدن از بیماری سخن می گفتند اما در بزنگاه پیشگیری ها و رعایت ها، شرایط به گونه ای دیگر رقم خورد، دلفریبی هوای اردیبهشت و خستگی از محدودیت ها و قرنطینه های خانگی به یکباره مردم را به دل طبیعت و ارتباط های خانوادگی و فامیلی کشاند.

بسیاری از جوانانی که در شرف ازدواج بودند و مراسم های عروسی آنها به واسطه حضور ویروس مزاحم کرونا به تاخیر افتاده بود، بی ترس از همه گیری کرونا، شروع به برپایی مراسم های شادی ازدواج خود کردند.

مسئولان نیز درست در لحظه ای که داشت کشور به سمت کنترل بیماری و انقلابی در اوج تحریم ها و الگویی جهانی شدن می رفت، محدودیت ها را برداشتند تا مردم با خیالی آسوده تر و به خیال اینکه بیماری دیگر کنترل شده است، با حضور در تجمعات، بار دیگر شرایط کشور را بحرانی کنند.

اکنون دیگر مردم لرستان شاید آنگونه که باید ترس از کرونا ندارند، مراسم های عروسی رونق گرفته و علیرغم تعطیل کردن مجدد تالارها، شاهد برپایی این مراسم ها در دل باغ ها و منازل هستیم.

شهرستان سلسله یکی از مناطق خوش آب و هوای لرستان محسوب می شود، باغات چشمنواز گردوی کهمان این روزها شاهد برگزاری مراسم های عروسی است که تنها متعلق به اهالی شهرستان نیست بلکه گاهی عروس و دامادهای خرم آبادی و مدعوین آنها با کرایه این باغات، عروسی های خود را در شرایط حساس کنونی به این شهرستان می آورند.

با اینکه مسئولان بارها گفته اند که در صورت مشاهده برگزاری مراسم های شادی و عزاداری، با خانواده مورد نظر برخورد می شود اما در عمل شاهد اقدام چندان قاطعی نبوده ایم و افزایش چشمگیر مراسم های عروسی نشان از عدم برخوردهای قاطعانه دارد.

مردم لرستان از حضور در آیین‌های شادی و سوگواری پرهیز کنند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان گفت: مردم استان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از حضور در آیین‌های شادی و سوگواری پرهیز کنند.

محمود ثمینی افزود: با آزادسازی فعالیت مشاغل و بازگشایی اماکن و تالارها ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، این امر برای مردم اینگونه تلقی شد که شرایط عادی شده است در حالی که اینگونه نیست.

وی با اشاره به آسیب شناسی های صورت گرفته و ارائه گزارش مسوولان شهرستان ها، افزود: آمارها نشان می دهد که مجددا شیوع بیماری در برخی شهرستان ها در حال افزایش است و این امر ناشی از برپایی اجتماعاتی همچون مراسمات عزاداری و شادی و پایبندی مردم به سنت هایی است که مناسب شرایط فعلی نیست.

ثمینی افزود: حضور در مراسمات عزاداری و تجمع گسترده مردم در مراسم هایی همچون تشییع و تدفین و ختم، روند ابتلا به بیماری را سرعت بخشیده و این زنگ خطر است.

وی ادامه داد: گرچه تالارها با ۵۰ درصد ظرفیت بازگشایی شده اند اما باید نظارت دقیقی بر نحوه فعالیت آنها و پایبندی به رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها صورت بگیرد.

معاون سیاسی استاندار لرستان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به استفاده از ماسک، عنوان کرد: این تاکیدات مقام معظم رهبری بیانگر اهمیت رعایت و پیشگیری برای عدم ابتلای افراد بیشتری از جامعه به این ویروس منحوس است.

وی افزود: باید این موضوع عادی سازی نشود اما فرهنگ سازی شود برای مردم که باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه با این ویروس زندگی کنند.

ثمینی افزود: اگر بر اثر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شیوع این ویروس به گونه ای پیش برود که آمار مبتلایان افزایش یابد، امکانات ما پاسخگوی نیاز بیماران کرونایی نخواهد بود و این بسیار خطرناک است.

وی با تاکید بر پرهیز مردم از حضور در مراسمات عزاداری و شادی، خاطرنشان کرد: این مسئله بسیار اهمیت دارد چرا که ثابت شده اگر مردم در تجمعات شرکت نکنند بخش قابل توجهی از پیشگیری میسر می شود.

ثمینی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهاشتی و فاصله گذاری اجتماعی توسط اصناف، ادامه داد: شهرستان سلسله به دلیل اینکه جزو شهرستان های خوش آب و هوا و ییلاقی است، گردشگران بسیاری دارد که بعضا ممکن است از سایر استان های با وضعیت قرمز برای گردشگری به این شهرستان مراجعه نمایند بنابراین باید به شدت مراقبت شود تا وضعیت این شهرستان به حالت قرمز بازنگردد تا مجبور به اعمال تصمیمات سخت گیرانه کنترل باشیم.

همکاری مردم شرط اصلی غلبه بر کرونا است

فرماندار سلسله نیز با اشاره به ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه های مقابله استانی کرونا، اظهار داشت: در موج اول شیوع ویروس کرونا در شهرستان، مردم همکاری و همدلی بسیار خوبی با مسئولان داشتند و همین عامل باعث شد در مدت زمان کوتاهی بیماری کنترل و آمار مبتلایان کاهش یابد اما با عادی شدن شرایط و لغو محدودیت ها، شاهد حضور مردم در مراسمات شادی و عزاداری و تجمعات بودیم که همین امر باعث شیوع مجدد ویروس شد.

شریف خسروی با اشاره به صعودی شدن شیب ابتلای به کرونا در شهرستان، عنوان کرد: با توجه به ابلاغ مصوبات مدیریت کرونای استان، حداقل ۱۰ روز آینده برگزاری کلیه مراسمات شادی و عزاداری در شهرستان ممنوع است و در صورت عمل نکردن به مصوبات، نیروی انتظامی شهرستان باید با احترام به خانواده خاطی، تشکیل پرونده داده و برخوردهای لازم را صورت دهند.

خسروی با تاکید بر جلوگیری از فعالیت تالارها، باغ تالارها و سفره خانه ها تا اطلاع ثانوی با نظارت شبکه بهداشت و درمان، افزود: عبور موفقیت آمیز از بحران کرونا، نیازمند همکاری مردم است.

فرماندار سلسله با بیان اینکه قطعا تا کنترل و ریشه کنی این ویروس، شمار زیادی از مردم مبتلا خواهند شد، ادامه داد: تنها راه پیشگیری و کنترل این بیماری در حال حاضر، رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و عدم شرکت در مراسمات شادی و عزاداری است.

وی با تاکید بر لزوم محدود کردن حضور خانواده در مراسمات شادی و عزاداری، افزود: این امر هم منجر به مدیریت هزینه های خانواده در شرایط کنونی شده و هم باعث می شود که زنجیره انتقال هرچه سریعتر قطع شود.

خسروی تاکید کرد: از مردم انتظار می رود کماکان نکات لازم را رعایت کنند و از تجمعات گسترده و حضور در تفرجگاه ها خودداری کنند.

متاسفانه به رغم هشدارهای مداوم مسئولان مبنی بر جلوگیری از حضور در مراسمات شادی، می بینیم که در مقام عمل، کرونا هنوز سرچوپی گیر عروسی های شلوغ لرستانی هاست و دست در دست مهمانان در جشن و  پایکوبی های لری، در سرچووپی بازی کنندگان در حال دو دستماله بازی کردن و رقص مرگ و بازی با جان کسانی است که سلامت خود را فدای حضور در این مهمانی ها می کنند.

گزارش از زهرا جمشیدی نسب

لینک کوتاه : http://nisakhabar.ir/?p=13013

برچسب ها

اخبــار پیشنهادی

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.