سفیر افلاک بررسی می‌کند: سفره پهن ادارات برای خبرنگار نماهای سود جو/ روابط عمومی ناکارآمد ضعف غیر قابل انکار ادارات

یادداشت

سفره پهن ادارات برای خبرنگار نماهای سود جو/ روابط عمومی ناکارآمد ضعف غیر قابل انکار ادارات

با وجود اینکه ضعف در روابط عمومی شامل کلیه ادارات و سازمانهای لرستان نیست، اما با بررسی بسیاری از ادارات استان در می یابیم که در حقیقت این برخی از خبرنگارنماها هستند که نقش روابط عمومی را برای مدیر و سازمان ایفا کرده و از این فرصت سودجویی می‌کنند.

به گزارش سفیر افلاک روابط عمومی یکی از مهمترین بخش ها در ادارات و سازمان ها و به شمار می رود که نقش بسیار مهمی نیز در موفقیت سازمان و نیل به اهداف مورد نظر دارد.

روابط عمومی در حقیقت پل ارتباطی سازمان با مردم رسانه‌ها و دیگر نهادها است و در صورتی که به وظایف خود به خوبی عمل نکند قطعاً اگر عملکرد سازمان مثبت و ایده آل هم باشد در اذهان عمومی ضعیف به نظر خواهد آمد.

در حقیقت سازمانی در اذهان عمومی و نزد رسانه‌ها موفق خواهد بود که علاوه بر برنامه ریزی مناسب برای رسیدن به اهداف و استفاده از ظرفیت بخش های مختلف سازمان دارای یک روابط عمومی بسیار قوی و فعال نیز باشد.

روابط عمومی در سازمان وظایف مختلفی چون انجام امور فرهنگی برگزاری نمایشگاه ها ارتباطات انتشارات سنجش افکار و پژوهش و غیره و را بر عهده دارد.

در دنیای امروزه اطلاع رسانی نقش بسیار مهمی در موفق جلوه دادن سازمان دارد لذا اطلاع رسانی مهمترین وظیفه یک روابط عمومی به شمار می رود بگونه ای که گاهاً سازمانی که در نیل به اهداف از پیش تعیین شده موفقیت چندانی ندارد به واسطه داشتن یک روابط عمومی قوی و برنامه ریزی مناسب در اطلاع رسانی و استفاده از صحیح از ابزار، سازمان خود را موفق جلوه می دهد.

با وجود اهمیت بسیار بالایی که روابط عمومی در تشکیلات سازمانی دارد متاسفانه در بسیاری از ادارات استان لرستان شاهد حضور افراد غیر متخصص و ناکارآمد و نا آگاه از علم روابط عمومی در این جایگاه هستیم که این موضوع تبعات بسیار زیادی نیز برای این دست سازمان ها به دنبال دارد.

جدایی از اینکه ضعف در حوزه روابط عمومی ادارات باعث ضعیف شدن مجموعه می شود در این بین متاسفانه عده ایی از خبرنگاران خبرنگارنما از این ضعف موجود نهایت استفاده را به نفع خود می‌برند.

هرچند ضعف در روابط عمومی مربوط به همه ادارات و سازمان های استان نیست، اما با بررسی بسیاری از ادارات استان در می یابیم که در حقیقت این برخی از خبرنگار نماها هستند که نقش روابط عمومی را برای مدیر و سازمان ایفا می کنند.

چنان که در بعضی موارد فرد خبرنگار به دلیل آشنایی و رابطه مستقیم با مدیر و یا به دلیل ارتباطات سیاسی و یا دلایل مشابه توانسته است خود را به روابط عمومی در سایه سازمان تبدیل کند .

این خبرنگاران ضمن تهیه خبر و گزارش ها از عملکرد سازمان حتی اقدامات مربوط به برگزاری نشست ها، برپایی نمایشگاه ها، تهیه ویژه نامه ها و … را نیز انجام می دهند.

این که برخی خبرنگارها تخصص و تجربه خود را به روابط عمومی ها منتقل کنند اقدام ناشایستی نیست  چرا که باید پذیرفت ضعف در حوزه روابط عمومی ادارات به شدت وجود دارد و شاید اگر خبرنگارها پای کار نباشند ادارات و سازمان های استان با مشکل جدی در اطلاع‌رسانی و برقراری ارتباط با مردم مواجه شوند.

در این بین مشکل اصلی این است که در اکثر موارد خبرنگارنماها در  فرصت بوجود آمده بنبال کسب سود و منفعت خود بوده و به هیچ وجه دلسوز مدیر و سازمان مورد نظر نیستند و در قبال کمک هایی که می‌کنند امتیاز ویژه ایی از مدیر و سازمان طلب میکنند.

هرچند تعداد خبرنگار نماهایی که با استفاده از ضعف و روابط عمومی و برقراری ارتباط مستقیم با مدیر و تبدیل شدن به روابط عمومی در سایه و در پی آن سو استفاده از فرصت به وجود آمده، در استان ما خیلی زیاد نیستند اما در هر صورت نمی توان وجود این حقیقت را منکر شد.

در حال حاضر وجود این افراد در اداره‌ها ضمن این که رسالت اصلی خبرنگارهای زحمت کش استان را که اتفاقا کم هم نیستند را زیر سوال می برند در میان مدت و دراز مدت موجب وارد شدن آسیب جدی به سازمان مربوطه و مدیر آن نیز می شوند، در حالی که آن زمان کار از کار گذشته و فقط حسرت مدیر و سازمان می‌ماند و لذتی که خبرنگار نما با خود به همراه برده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد شورای اطلاع رسانی استان مهم ترین نقش را در بهبود وضعیت روابط عمومی های ادارات استان داشته باشد کما این که تاکنون اقدام خاصی در این راستا صورت نگرفته است.

از طرفی خانه مطبوعات و خبرگزاری‌های استان نیز می تواند با ساماندهی اصحاب رسانه و معرفی خبرنگاران،بازاریاب ها و کلیه فعالین حوزه رسانه به ادارات و نظارت بر عملکرد آن ها پای خبرنگار نماهایی را که رسالت خبرنگاری را زیر سوال می برند از ادارات و رسانه‌های استان قطع کنند.

نگارنده سعید سرشار

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
شاد، بستری برای تقابل دارا و ندار

دخترک چادر مادرش را با یک دست گرفته و با دست دیگرش در حالی که تخت‌ و کمدهای رنگارنگ فروشگاه را نشان می دهد با التماس از او می خواهد که بروند داخل، مادر که رگه‌های غم در چهره اش پیداست، دست دخترک را محکم‌تر می‌گیرد، در گوشش نجوا می کند و او را به سمت خودش می‌کشد…

آخرین اخبار
جولان روزافزون بیکاری در لرستان و بی‌برنامگی مدیران

جدیدترین داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد لرستان در بهار 99 در شاخص نرخ بیکاری با 21 درصد همچنان رکورددار بیکاری در کشور است. حال سوال اینجاست که آیا این رکورد زنی بی سابقه توانسته زنگ هشدار را برای مدیران ارشد استان به صدا درآورد و آنها را نسبت به پیامدهای منفی و نگران کننده این وضعیت هوشیار نماید؟!

آخرین اخبار
تظاهرات آمريكا از بركات امام خميني(ره) است/ بيداري دنيا با پرچم انقلاب اسلامي

امیر علی حیدر امیری گفت: اگر امروز شما در آمریکا می‌بینید که در تظاهرات واشنگتن، نیویورک و دیگر شهرها ندای حق طلبی و الله اکبر سر داده می‌شود این از برکات وجود امام(ره) است.