طرح توسعه باغات دیم در ۱۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی شیب‌دار کشور اجرا شد‌

آخرین اخبار

 

مسعود منصور ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهارداشت: یکی از اهداف ما در وزارت جهاد کشاورزی حفظ منابع پایه در کنار امنیت غذایی است و در بحث حفظ منابع پایه، خاک اهمیت زیادی دارد و هر اقدامی که منجر به تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاک شود برای کشور ارزشمند است.

وی افزود: در بحث حفظ خاک یکی از روش‌ها این است که در اراضی که از نظر توپوگرافی شیب داشته و به صورت دیم کم بازده از آنها استفاده می‌شوند به باغات دیم تبدیل کنیم یعنی به جای کشت زراعت با گیاهان دارویی یا با گونه‌های درختی تحت کشت قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: نتیجه کشت باغ در اراضی دیم و شیب‌دار این می‌شود آب به لایه‌های زیر زمین رفته و از فرسایش خاک جلوگیری شود.

وی بیان کرد: نکته مهم این است که در لرستان این ظرفیت بسیار بالاست و از نظر شرایط اقلیمی و میزان بارندگی از استعداد بالایی برخوردار است بنابراین هم در حوزه جهاد کشاورزی و هم در حوزه منابع طبیعی اعلام آمادگی می‌کنم در اراضی که می‌توانند تحت این طرح مورد بهره‌برداری قرار گیرند مردم بیایند و مشارکت  کنند.

منصور با اشاره به اینکه طرح توسعه باغات در اراضی دیم و شیب دار امسال در 16 هزار و 800 هکتار کشور  اجرا شده است گفت: در لرستان خوشبختانه بیش از پنج هزار هکتار اجرا شده که 152 هکتار آن جایگاهی است که اکنون به عنوان مزرعه یا باغ اتکا در آن قرار داریم و عمدتا با گونه‌های بادام 152 هکتار وسعت دارد.

وی تصریح کرد: قبلا 120 هکتار باغ اتکا در فاز اول بهره‌برداری رسیده و امروز هم 32 هکتار باقی مانده اجرا شد که ان‌شاالله اثرات مثبت آن را مردم سال آینده که این نهاهای کاشته شده رشد کنند و به محصول برسند خواهند دید.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهارداشت: در استان لرستان غیر از ظرفیت جغرافیایی، اقلیمی  و تلاش همکاران و مردم آنچه که سبب شده این طرح تا حدود زیادی در استان خوب پیش برود حمایت‌های جدی است که استاندار داشته و اجرای آن را جزء اولویت و برنامه قرار داده است.

انتهای پیام/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دستگیری سارقان خانه باغ‌ها در شهرستان سلسله

فرمانده انتظامی سلسله از دستگیری سارقان حرفه‌ای خانه باغ‌ها و کشف اموال سرقتی در این شهرستان خبر داد.

آخرین اخبار
حاج قاسم دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت

جانشین فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان با بیان اینکه هر جایی تهدیدی بود و ندای کمک می‌آمد سردار شهید سلیمانی حضور پیدا می‌کرد گفت: حاج قاسم دشمن شناس بود و دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت.

آخرین اخبار
جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی در لرستان برگزار می‌شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: اولین جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی با مشارکت نیروهای مسلح و نهادهای حوزوی در استان برگزار می‌شود.