قرق 20 هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان سلسله

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سلسله گفت: با توجه به آغاز کوچ عشایر و به منظور حفظ گونه های مرتعی نادر حدود ۲۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی شهرستان سلسله قرق می شود.

 

به گزارش نیساخبر“امیرمحمد نظرپوری افزود: این اراضی حدود هشت پلاک هستند که در مناطق جوانمرد، ریگ سفید، پشت تنگ خیاط، نخود در، گاو گلان و فرج الهی واقع شده اند.

وی با اشاره به انجام عملیات بذرکاری در سطح ۴۲ هکتار از اراضی مرتعی منطقه جوانمرد سلسله گفت: قرق مراتع یکی از روش‌ های مدیریتی مرتعداری و آبخیزداری است که در جهت اصلاح و توسعه مراتع اعمال می‌ شود به طوری که افزایش تراکم پوشش گیاهی در پهنه‌ های تحت قرق سبب تثبیت و پایداری خاک به عنوان بستر استقرار گیاهان و در نتیجه کاهش هدر رفت خاک و تولید رسوب می‌شود.

رئیس منابع طبیعی سلسله با اشاره به رفع تصرف ۴۲ هکتار از اراضی ملی این شهرستان اظهار کرد: در راستای صیانت از حقوق بیت المال، ۴۲ هکتار از اراضی ملی این شهرستان در اراضی موسوم به ژیریان رفع تصرف و به انفال عمومی بازگردانده شد.

نظرپوری افزود: پس از رفع تصرف این اراضی با همراهی بهره برداران بومی منطقه به منظور احیا و اصلاح اراضی تخریبی، گونه های جنگلی و مرتعی ارژن، بادامک، موسیر و بلوط مازودار در این اراضی کاشت شد.

وسعت عرصه‌ های منابع طبیعی سلسله ۱۱۲ هزار هکتار است که ۵۸ هزار هکتار از این اراضی، مرتعی و ۵۴ هزار هکتار جنگلی است.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

    نام شما (الزامی)

    ایمیل شما (الزامی)

    موضوع

    پیام شما