• امروز : جمعه - ۸ مرداد - ۱۴۰۰
1

موکب‌العباس(ع) لرستان، به عنوان تنها موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت زوار

  • کد خبر : 6404
  • ۰۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴
موکب‌العباس(ع) لرستان، به عنوان تنها موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت زوار

به گزارش نیساخبر، موکب‌العباس(ع) لرستان، به عنوان تنها موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت زوار، با عنایت ویژه امام حسین(ع) سابقه ای سه ساله دارد، که از سه روز قبل از اربعین حسینی تا ۸ روز بعد از اربعین حسینی در کیلومتر ۱۰ جاده خرم‌آباد به اندیمشک، جنب پلیس راه جنوب خرم‌آباد، […]

موکب‌العباس(ع) لرستان، به عنوان تنها موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت زواربه گزارش نیساخبر، موکب‌العباس(ع) لرستان، به عنوان تنها موکب پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت زوار، با عنایت ویژه امام حسین(ع) سابقه ای سه ساله دارد، که از سه روز قبل از اربعین حسینی تا ۸ روز بعد از اربعین حسینی در کیلومتر ۱۰ جاده خرم‌آباد به اندیمشک، جنب پلیس راه جنوب خرم‌آباد،  برپا می‌شود.

این موکب ازجمله موکب های منحصر به فرد از نظر نحوه مدیریت و زمان برپایی است، چراکه این موکب به صورت هیئت امنایی و مدیریت مردمی اداره شده و تنها موکب استان و از معدود موکب های کشور است که در مسیر بازگشت زائران اربعین حسینی به خدمت رسانی به زوار می پردازد.

برای آشنایی بیشتر با این موکب گفت و گویی با علی جهانی، مسئول هیئت امنای موکب‌العباس لرستان داریم که از خوانندگان دعوت می شود این گفت و گو را تا پایان همراهی کنند.

ابتدا پیشینه ای کوتاه از موکب‌العباس(ع) بیان کنید!

موکب‌العباس لرستان، فعالیت خود را از اربعین ۹۴ با جمع شدن شماری از عاشقان راه امام حسین علیه‌السلام خادمان زائران این امام همام، آغاز کرد و از همان ابتدا در مسیر بازگشت زائران برپا شد، چراکه اعتقاد ما بر این است که زائران اربعین حسینی در راه بازگشت نیز به خدمت گرفتن نیاز دارند، بنابراین موکب‌العباس(ع) لرستان، با پشتوانه مردمی که دارد، خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی را ۳ روز قبل از اربعین حسینی آغاز کرده و تا ۸ روز بعد از اربعین، به مدت ۱۱ روز، به ارائه خدمات خود، ادامه می دهد.

در رابطه با نحوه ایجاد موکب‌العباس لرستان و مدیریت آن بگویید!

یکی از افتخارات موکب‌العباس لرستان این است که توسط خود مردم ایجاد شده و به صورت هیئت امنایی و توسط جوانان هیئتی همین دیار مدیریت می شود، همچنین هزینه‌های این موکب نیز توسط خود مردم تامین می شود، در سال جاری نیز به دستور ستاد عتبات عالیات به عنوان یک موکب مردمی تحت عنوان موکب‌العباس لرستان، ثبت شده است.

یکی از ویژگی‌های موکب شما برپایی در مسیر بازگشت زائران و بعد از اربعین حسینی است، چرا؟

اکثر موکب های مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی، برای خدمات رسانی به زائران در مسیر رفت برپا می‌شوند و در مسیر برگشت موکب های کمتری وجود دارد و از طرفی در مسیر بازگشت خستگی مفرطی زائران را در بر می گیرد   ما احساس کردیم برپایی موکب در مسیر بازگشت زائران اربعین حسینی، ضرورت بیشتری دارد.

می توان گفت موکب‌العباس لرستان، تنها موکب مسیر جنوب به شمال کشور است، که در مسیر بازگشت زائران اربعین حسینی قرار دارد.

برنامه های موکب‌العباس در اربعین امسال چیست؟

ما به دنبال ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات به زوار، به وسیله خدام امام حسین(ع) در موکب هستیم.

ما ارائه خدمات به زائران حسینی را یک کار دلی می دانیم چراکه افرادی در قالب خادمان امام حسین(ع) در موکب فعالیت می کنند که از نظر حقوقی جایگاه بالایی دارند، اما خدمت رسانی به زوار حسینی را برتر از موقعیت دنیوی خود می دانند.

خدمت رسانی در موکب‌العباس لرستان به صورت ۲۴ ساعته بوده و علاوه بر خدمات رفاهی مانند پذیرایی صبحانه، ناهار و شام،خدمات درمانی و بهداشتی و دیگر خدمات که جنبه رفاهی دارد، خدمات فرهنگی نیز در این موکب اجرا می شود.

موکب‌العباس(ع) لرستان، طی سال گذشته به بیش‌از ۳۵۰ هزار نفر از زائران حسینی در راه بازگشت، خدمات رسانی انجام داده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری، با کمک مردم همیشه در صحنه و عاشق و دوستدار اهل‌بیت(ع) به‌ویژه امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)، به بیش‌از نیم میلیون نفر از زوار حسینی در راه بازگشت، خدمات رفاهی، بهداشتی و فرهنگی ارائه شود.

با توجه به اینکه موکب در مسیر بازگشت برپا می‌شود، دنبال کار ویژه‌ای هستیم، یکی از خدمات فرهنگی که توسط مبلغین، که به صورت خودجوش پای کار آمده اند، انجام می‌شود، برپایی غرفه “چگونه مبلغ اربعین باشیم” است.

در رابطه با چگونگی فعالیت غرفه “چگونه مبلغ اربعین باشیم” توضیح دهید؟

در زمان اربعین حسینی هر زائر که به کربلا رفته و باز می گردد به صورت ناخودآگاه نقش یک مبلغ را بازی می‌کند  و یکی از دلایل پرشور شدن اربعین حسینی نسبت به سال های قبل را می توان تبلیغ های افرادی دانست که سال گذشته در پیاده‌روی اربعین حسینی حضور داشته اند و با شور و هیجان هرچه تمام از لحظات زیارت و پیاده‌روی می گویند که این امر باعث شده که هر ساله به تعداد زائران اضافه شود.

ما نیز در مکان موکب یک غرفه تحت عنوان “چگونه مبلغ اربعین باشیم” برپا می کنیم، که مبلغین حاضر در این غرفه به صورت کارگاهی و نمایش فیلم و اسلاید به زائرین اربعین حسینی آموزش می دهند که چگونه تجربیات خود را به دیگران انتقال دهند و مبلغ اربعین باشند.

هدف ما از برپایی این غرفه این است که علاوه بر تعریف خدمت رسانی و تعریف مهر و محبت موکب داران ایرانی و عراقی در خاک عراق و داخل مرزهای ایران، بگوییم چه چیزی باعث می شود که قلب مردم به سمت اربعین کشیده شود.

دیگر خدمات موکب‌العباس در ایام اربعین حسینی چیست؟

خدمات موکب‌العباس لرستان به صورت ۲۴ ساعته به زوار اربعین حسینی ارائه می‌شود، در این راستا خوابگاهی با ظرفیت بالا و تامین وسیله گرمایشی مورد نیاز، برای اسکان شبانه مسافران فراهم شده‌است.

مردم چگونه می توانند نذورات خود را به دست مسئولان موکب‌العباس برسانند؟

مردم می توانند نذورات نقدی و غیرنقدی خود را جهت استفاده در موکب به وسیله راه های پیش بینی شده به دست مسئولان موکب برسانند.

مردم می توانند کمک های نقدی خود را به حساب ………. به نام ………… نزد بانک ………… واریز نموده و نذورات و کمک های غیرنقدی خود شامل اقلامی مانند برنج، عدس، گوشت و مرغ، خرما، تخم مرغ، قند و شکر، روغن، چای و ظروف یکبار مصرف را با هماهنگی با شماره ۰۹۱۶۱۶۱۲۲۹۷ به انبار موکب تحویل دهند.

همچنین مردم می‌توانند نذورات خود را شخصاً با حضور در محل موکب به مسئولان تحویل دهند، که در این صورت خود آنها نیز از نزدیک با محیط موکب آشنا شده و می‌توانند در زمان اندک حضور خود در محل، به خدمت رسانی به زوار بپردازند.

باتوجه به اینکه موکب‌العباس لرستان مردمی بوده، تمام دوستداران امام حسین(ع)، با هر تخصصی می توانند جهت خدمت رسانی به زوار به عنوان خادم یا یاری گر در موکب حضور پیدا کنند.

در رابطه به نحوه مدیریت موکب و کمک های دستگاه های دولتی بگویید؟

تاکنون کمک هایی از سوی مردم و برخی از دستگاه های دولتی مانند ادارات کل تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و راهداری استان لرستان، جهت برپایی موکب‌العباس(ع)، شده است، این در حالی است که مدیران دیگر دستگاههای اجرایی استان، تنها به سخنرانی در رابطه با حمایت از موکب های اربعین حسینی، در پشت تریبون‌های عمومی بسنده کرده و گامی در راستای عملی کردن آنها برنداشتند، درحالی که انتظاری بیش از این از مدیران اسلامی می رود.

انتهای پیام/

[contact-form-7 id=”2502″ title=”فرم تماس ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱″]

لینک کوتاه : http://nisakhabar.ir/?p=6404

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.