نیساخبر گزارش می دهد: گذری بر فعالیتهای مسجد جامع الشتر

آخرین اخبار

 

از دیرباز بناهای مذهبی یکی از اساسی ترین عناصر تشکیل دهنده شهرهای اسلامی بودند و تداوم حضور بناهای مذهبی در فرم و ساختار شهر از زمان ایجاداولین شهرهای اسلامی تا کنون با حیات آنها همراه بود.

 

شهر ایرانی هم عمق وغنای تمدن اسلام را با بهر ه گیری از روح معنویت نشان میدهد. این امر به گونه ای است که اعتقاد به توحید و ایمان به تعالیم اسلام به عنوان اندیشه زیبایی شناسی دین اسلام در هویت شهر ایرانی اسلامی تجلی می یابد.

 

از جمله عناصر اصلی شهر اسلامی، مساجد هستند.

بنای مساجد نقش ویژ های در شکل گیری و توسعه شهرهای اسلامی در تمام قلمرو اسلام داشته به طوری که علاوه بر جنبه کارکردی،در سازماندهی فضاهای شهر بسیار برجسته بوده است به طوریکه توسعه اغلب شهرهای اسلامی و سلسله مراتب موجود در آنها متأثر از مسجد اصلی شهر بود.

اهمیت مسجد در شهرهای کهن اسلامی تا آنجا بوده است که واژه شهر تنها به جایی اطلاق می شده که در آن مسجد جامع ساخته شده باشد.

 

از نمونه های این مساجد ، مسجد جامعه الشتر می باشد که در این گزارش به نمونه هایی از فعالیتهای مذهبی – فرهنگی آن پرداخته می شود.

 

 

مسجد جامع الشتر در سال 1323 در زمین اهدایی  مرحوم حاج والی منظمی  واقع در مرکز شهر الشتر ساخته شده وساختمان این مسجد در سال 1378 بازسازی شده است.

این مسجد از ابتدا تاکنون امامان جماعت زیادی را به خود دیده است که از این میان می توان به حجت الاسلام والمسلمین بلندنظر اشاره نمود که از سال 1350 تا سال 1388 امام جماعت این مسجد بوده وپس از وی حجت الاسلام امیری این وظیفه خطیر را برعهده دارد.

 

 

 

 

 

 

 

مسجد جامع الشتر جدا از فعالیتهای مذهبی ، فعالیتهای فرهنگی چشمگیری را در کانون فرهنگی خود ازسال 1372 تاکنون با بیش از 50رشته فرهنگی وهنری  در حال اجرا دارد.

 

 

مسئول کانون فرهنگی مسجد جامع الشتر هدف از برگزاری فعالیتهای فرهنگی و هنری در مساجد را زمینه سازی  برای گرایش مردم بویژه جوانان ونوجوان به مسائل اعتقادی و مذهبی  می داند.

 

از مهمترین کلاسهای  درحال برگزاری این کانون می توان به کلاسهای  قرآن – حفظ قرآن –طراحی- نقاشی –کامپیوتر اشاره نمود که به گفته آقای علی یوسفوند از ابتدا تا کنون بیش از 10000نفر در این کلاسها شرکت نموده اند.

از دیگر فعالیتهای فرهنگی این کانون می توان به تورهای زیارتی و سیاحتی اشاره نمود که سالیانه بالغ بر500نفر از مردم این شهرستان در قالب تورهای زیارتی  به قم و جمکران و همچنین مشهد مقدس اعزام میشوند.

برنامه های فرهنگی این مسجد از نظم وترتیب خاصی برخورداراست بدین صورت که سه روز درهفته خاص آیان و سه روز دیگر ویژه بانوان می باشد.

از مهمترین برنامه های این کانون  می توان به  دو جلسه مهم  قرآنی اشاره نموده که یکی قرائت قرآن قائمیه می باشد که در شب های جمعه هرهفته با بیش از 150نفر بصورت چرخشی در منازل شهر الشتر برگزار می گردد و دیگری کلاس آموزش قرآن واحکام می باشد که درصبح جمعه هرهفته  ویژه بانوان برقرار است.

 

انتهای پیام/

[contact-form-7 id=”6434″ title=”فرم تماس 1″]

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دستگیری سارقان خانه باغ‌ها در شهرستان سلسله

فرمانده انتظامی سلسله از دستگیری سارقان حرفه‌ای خانه باغ‌ها و کشف اموال سرقتی در این شهرستان خبر داد.

آخرین اخبار
حاج قاسم دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت

جانشین فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان با بیان اینکه هر جایی تهدیدی بود و ندای کمک می‌آمد سردار شهید سلیمانی حضور پیدا می‌کرد گفت: حاج قاسم دشمن شناس بود و دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت.

آخرین اخبار
جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی در لرستان برگزار می‌شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: اولین جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی با مشارکت نیروهای مسلح و نهادهای حوزوی در استان برگزار می‌شود.