کاهش 90 درصدی آتش سوزی در عرصه های ملی سلسله

آخرین اخبار

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سلسله گفت: پارسال 90 درصد از میزان آتش سوزی در عرصه های ملی شهرستان کم شد.

به گزارش نیساخبر، امیرمحمد نظرپوری روز یکشنبه در جلسه ستاد اطفای حریق در سالن جلسات فرمانداری، با اشاره به بارندگی های خوب امسال و ثبت 500 میلیمتر بارندگی برای شهرستان سلسله، اظهار داشت: این حجم از بارندگی ها منجر به رویش فراوان گیاهان نباتی در عرصه های جنگلی و مرتعی شهرستان شده به گونه ای که ارتفاع گیاهان در برخی مناطق به بیش از یک متر هم می رسد و وقوع آتش سوزی در عرصه های ملی شهرستان دور از انتظار نیست.
وی با اشاره به مناطق بحرانی شهرستان، عنوان کرد: کهمان، کاکارضا، قلایی، بسطام، پرسگ و جوانمرد جزو مناطق بحرانی شهرستان هستند که پیشگیری از وقوع آتش سوزی در این مناطق همت جمعی را می طلبد.
نظرپوری با اشاره به انجام 600 هکتار عملیات جنگل کاری اقتصادی در منطقه چشمه علی اکبر شهرستان، خاطرنشان کرد: شهرستان سلسله رویشگاه بهترین گونه های جنگلی و مرتعی است، رویش بلوط منحصر بفرد مازو در برخی از مناطق شهرستان نشانگر این امر است و لذا باید تا جایی که امکانات داریم از این عرصه ها به بهترین نحو ممکن محافظت کنیم.
وی با اشاره به انجام 200 ساعت عملیات احداث آتش بر در مناطق بحرانی و حساس شهرستان، خاطرنشان کرد: تهیه تابلوها، بروشورها و تراکت و توزیع در میان گردشگران و استفاده از پتانسیل نیروهای جوان و بومی در مناطق بحرانی و حساس از جمله کارهای صورت گرفته در راستای پیشگیری از وقوع حریق در عرصه های ملی شهرستان بوده است.
نظرپوری با اشاره به داشتن 6 دستگاه فلکسی بک، یک دستگاه روت فایر و یک دستگاه دمنده برای استفاده در هنگام وقوع آتش سوزی ها، عنوان کرد: وقوع آتش سوزی ضربه سنگینی به منابع طبیعی وارد می کند و به دنبال آن جنگل هایی که ارزش زیست محیطی دارد از بین می روند بنابراین لازم است که تمامی دستگاه های اجرایی در اینخصوص پای کار باشند و در این راستا شماره تماس مردمی 1504 آماده دریافت گزارش های مردمی در مورد وقوع هرگونه آتش سوزی در عرصه های ملی شهرستان است.

** بانک اطلاعاتی نقاط بحرانی و حساس شهرستان تشکیل شود
خدیجه بهزادیان معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری سلسله نیز در این جلسه با بیان اینکه حفظ منابع طبیعی و ملی در دنیا و کشور همواره از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است، اظهار داشت: جمعیت شهرها رو به افزایش است و گاها برای تامین مسکن، معاش و موادغذایی موردنیاز خود به منابع طبیعی دست درازی می کنند و سبب تخریب آن می گردند.
وی با تاکید بر اینکه منابع طبیعی ثروت عمومی محسوب می شوند، افزود: لرستان 7.1 دهم جنگل های کشور را به خود اختصاص داده است، گونه غالب لرستان بلوط است که بر اساس برآورد کارشناسان هر اصله درخت بلوط 200 هزار دلار ارزش گذاری شده است.
بهزادیان با بیان اینکه جنگل ها برای منابع طبیعی و زندگی بشر حیاتی هستند، خاطرنشان کرد: برخی از آتش سوز ها علل غیرعمدی دارند که در این زمینه نیازمند آموزش و فرهنگ سازی هستیم اما در زمینه آتش سوزی های عمدی که گاها ممکن است بر اثر اختلافات محلی، تبدیل جنگل به اراضی کشاورزی و یا تولید زغال بلوط روی دهد نیازمند برخورد جدی و ورود منابع طبیعی هستیم.
معاون فرماندار با اشاره به افزایش پوشش گیاهی عرصه های ملی و ضرورت پیشگیری از وقوع آتش سوزی در این عرصه ها، گفت: پیشگیری از وقوع این امر نیاز به برنامه ریزی منسجم منابع طبیعی و دستگاه های مرتبط دارد.
وی با تاکید بر تشکیل بانک اطلاعاتی نقاط بحرانی و حساس شهرستان، ادامه داد: باید آتش برها در مسیر جاده ها، مناطق جنگلی و مرتعی به صورت شطرنجی و چند خیشه ای ایجاد شود.
بهزادیان با تاکید بر برگزاری منظم و مکرر با جهاد کشاورزی، کشاورزان، شورا و دهیاران درخصوص آتش نزدن کاه و کلش باقی مانده مزارع، گفت: در بکارگیری دیده بان ها حتما سعی شود از معتمدین محلی و صاحب نفوذ استفاده شود که ترجیحا مجهز به موتورسیکلت باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دستگیری سارقان خانه باغ‌ها در شهرستان سلسله

فرمانده انتظامی سلسله از دستگیری سارقان حرفه‌ای خانه باغ‌ها و کشف اموال سرقتی در این شهرستان خبر داد.

آخرین اخبار
حاج قاسم دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت

جانشین فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان با بیان اینکه هر جایی تهدیدی بود و ندای کمک می‌آمد سردار شهید سلیمانی حضور پیدا می‌کرد گفت: حاج قاسم دشمن شناس بود و دشمنان داخلی و خارجی را به خوبی می‌شناخت.

آخرین اخبار
جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی در لرستان برگزار می‌شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: اولین جشنواره ملی پرچمداران انقلاب اسلامی با مشارکت نیروهای مسلح و نهادهای حوزوی در استان برگزار می‌شود.