با گذشت چند روز از پرداخت کمک معیشتی آخرین گروه پرداخت  این یارانه که به دنبال اصلاح قیمت بنزین صورت گرفته بود در نهایت دولت اعلام کرد حساب های معترضان به عدم واریز این یارانه کمک معیشتی اعتراض خود را از طریق سامانه ای ارسال و در نهایت حساب های آنها بررسی می شود.

در همین راستا احمد میدری، معاون وزیر رفاه و مجری طرح پرداخت یارانه بنزینی اظهار داشت: هر کس اجازه ندهد دولت به حساب بانکی‌اش دسترسی داشته باشد، بسته معیشتی‌اش قطع می‌شود!

وی همچنین گفته بود برای سرعت بخشیدن به پرداخت یارانه معیشتی ابتدا به طور پیشفرض و همچنین تحقیقات اولیه وضعیت مالی ۲۴ میلیون نفر از هموطنان را مناسب تلقی کرده ایم. اما از این ماه به بعد پیامکی به افرادی که یارانه معیشتی دریافت نکرده اند ارسال می‌کنیم که آن‌ها اجازه بررسی ریز حساب‌های تمام بانک‌ها به خود را به ما بدهند.

دولت بعد از پرداخت ۳.۲ میلیون تومان به هر نفر، اجازه دسترسی به حساب بانکی را می‌خواهد!

سرک کشیدن به حساب مردم؛ خوب یا بد؟

بر اساس این گزارش و اظهارات معاون وزیر رفاه در صورتی که این افراد گزینه بررسی را تایید نکنند به منزله انصراف آن‌ها از دریافت یارانه معیشتی است، حتی اگر این پیامک به افرادی که یارانه دریافت کرده اند نیز ارسال شود و آن‌ها موافقت نکنند یارانه آن‌ها نیز از ماه بعد قطع خواهد شد.

به اعتقاد دولت واریز یارانه برای بخش زیادی از مردم بسیار سخت بود تا جایی که شب واریز یارانه را شب مصیبت عظما نامید اما دولت هرگز زیر بار چک کردن حساب های مردم نرفت تا جایی که روحانی در آذر ماه سال ۹۲ در حالی که برای گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه دولتش به مردم در تلویزیون حاضر شده بود با اشاره به اینکه یکی از راه​‌های حذف برخی دهک​ها از دریافت یارانه نقدی، اطلاع از حساب ​های مالی آن‌ها است، گفت: اما این کار اعتماد مردم را از سیستم بانکی سلب می ​کند و تاکید کرد که دولت این کار را نخواهد کرد چرا که ضررش بیش از منفعتش است.

همچنین در سال‌های بعد برخی دیگر از مسئولین دولتی نیز سرک کشی به حساب‌های مالی مردم را جایز ندانستند و با همین ترفند از زیر بار مسئولیت حذف یارانه ثروتمندان فرار کردند. در همین راستا اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای در مورخه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ گفته بود که برای تکمیل بانک جامع اطلاعاتی یارانه، اطلاعات حساب‌های بانکی مردم مورد استفاده قرار نخواهد گرفت

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه هم طی مصاحبه دیگری در بهمن ماه ۱۳۹۶ با بیان اینکه طرح حذف یارانه‌ها عملیاتی نیست، گفت بود علت این است که بررسی حساب‌های مردم در دستور کار نیست.

حساب‌های بانکی همه مردم بررسی می‌شود

دولت در شرایطی اعلام می کند که یکی از حق‌های حاکمیت بررسی حساب‌های شخصی مردم است که در سال های گذشته بارها اعلام کرده بود این کار بر خلاف حقوق شهروندی بوده و اعتماد مردم به بانک ها در صورت بررسی حساب های آنها از بین خواهد رفت.

Related image

نکته حائز اهمیت در این پرداخت یارانه معیشتی سرک کشی دولت به حساب‌های بانکی و مالی افراد بوده است که معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه زنده تلویزیونی از آن پرده برداشت. احمد میدری گفت: متقاضیان بسته حمایتی معیشتی، چه برای ۶۰ میلیون نفری که اخیراً دریافته کرده‌اند و چه سایرین که متقاضی دریافت بسته معیشتی هستند، تمام حساب‌های بانکی و تراکنش‌های مالی آن‌ها بررسی می‌شود.

سوالی که مطرح شده از آذرماه سال ۹۲ تا آذرماه سال ۹۸ که حدود ۶سال گذشته است، چه اتفاقی افتاده که دولت یکباره برداشت های خود را از قانون تغییر داده و به حساب های مردم سرک می کشد؟

۶۵٫۵ هزار میلیارد تومانی که با اشتباه دولت به جیب ثروتمندان رفت

از طرف دیگر باید در نظر داشت اگر این اقدام قانونی بود چرا دولت در ۷۲ ماه گذشته این کار را نکرده و بخش عظیمی از منابع و بودجه را به خاطر عمل نکردن به این قانون زیر پا گذاشت و ۷۲ ماه در شرایطی که می توانست یارانه ثروتمندان را قطع کند، این کار را انجام نداد.

در این ۷۲ ماه گذشته حدود ۲۰ میلیون نفر به خاطر این بی قانونی دولت یارانه دریافت کرده اند که با یک حساب سر انگشتی رقمی بالغ بر ۶۵٫۵ هزار میلیارد تومان از هزینه بیت المال به ناحق به جیب ثروتمندان سرازیر شده است.

انتهای پیام/