• امروز : یکشنبه - ۲ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 10 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Sunday - 24 September - 2023
1

لرزه بر پیکر سازه‌های ساختمانی با دور زدن‌های غیرقانونی/ «متروپل»های دیگر در راه است

  • کد خبر : 16051
  • 25 خرداد 1401 - 14:23
لرزه بر پیکر سازه‌های ساختمانی با دور زدن‌های غیرقانونی/ «متروپل»های دیگر در راه است

در جلسه شناسایی ساختمان‌های ناایمن بویژه مجتمع های مسکونی و آپارتمان‌ها و پاساژها، ادارات و اماکن محل اجتماع مردم و همچنین گودبرداری غیر اصولی در سطح شهرهای لرستان، مباحثی همچون اقدامات عمدی برخی شهرداری‌ها برای کسب درآمد و اهمیت ندادن به گزارش‌های مرحله‌ای ناظران عنوان و از سوی بازرسی کل استان با متخلفان اتمام حجت شد.

 عصر امروز جلسه شناسایی ساختمان‌های ناایمن بویژه مجتمع‌های مسکونی و آپارتمان‌ها و پاساژها، ادارات و اماکن محل اجتماع مردم و همچنین گودبرداری غیر اصولی در سطح شهرهای لرستان با حضور مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری، رئیس سازمان نظام مهندسی، مدیر کل راه و شهرسازی و شهرداران شهرستان‌های استان برگزار شد.

 فکری اساسی برای ساختمان‌های ناایمن باید کرد

مدیرکل بازرسی لرستان با بیان اینکه حادثه خبر نمی‌کند، افزود: گاهی اگرچه اتفاقی یک بار رخ می‌دهد، اما آثار زیان‌باری را به همراه دارد.

سعید رازانی با تاکید بر اینکه فکری اساسی برای ساختمان‌های ناایمن باید کرد، افزود: نامه‌ای به شهرداران و مسوولان ذی‌ربط در تاریخ فرستاده شده، ضمن اینکه در ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها یک سری تکالیف برای ماموران و یک سری تکالیف برای مهندسین ناظر نیز مشخص شده است.

وی بیان داشت: تکلیف مهندسین ناظر این بوده که به صورت مرتب نظارت کرده و در صورت مشاهده تخلف آن را به شهرداری گزارش دهد، کمااینکه اگر مهندس ناظر وظایف خود را به خوبی انجام دهد دیگر شاهد وقوع حوادثی همچون متروپل نخواهیم شد.

مدیرکل بازرسی لرستان با بیان اینکه حوادث مشابه نشان از وجود اشکال و نقص در انجام کار دارد، گفت: ماموران شهرداری باید از احداث ساختمان‌های خلاف مفاد پروانه جلوگیری کنند.

رازانی بیان داشت: مامورین شهرداری ضمن بازدید از ساختمان‌های در حال ساخت، تخلف‌ها را گزارش کنند و در صورت سهل انگاری در انجام وظایف، تخلف اداری بوده و قابل پیگرد قانونی است.

 راه‌اندازی سامانه ثبت فعالیت‌های مهندسان ناظر و مامورین شهرداری

مدیرکل بازرسی لرستان بر ضرورت راه‌اندازی سامانه ثبت فعالیت‌های مهندسان ناظر و مامورین شهرداری تاکید و تصریح کرد: با تحقق این مهم، مشخص می‌شود در صورت وقوع اتفاق ناگوار، هر مسوولی به چه میزان تخلف کرده و مقصر اصلی کیست.

وی با بیان اینکه نظارت الکترونیک باید گسترش یابد، افزود: در سال جاری به دنبال نظارت الکترونیک هستیم، باید از حالت سنتی خارج شده و به سمت توسعه الکترونیکی برویم.

رازانی از تشکیل تیم‌های نظارت اداره‌کل بازرسی بر نحوه فعالیت شهرداری‌ها خبر و ادامه داد: آپارتمان‌های در  حال احداث را به صورت تصادفی بازدید خواهیم کرد و هرگونه تخلف منجر به تشکیل پرونده و برخورد قانونی خواهد شد.

ریسک در مورد جان افراد معنا ندارد

وی با تاکید بر اینکه ریسک در مورد جان افراد معنا ندارد، گفت: حادثه متروپل اتفاق افتاد و باید درس عبرت بگیریم، از این‌رو در سامانه ثبت فعالیت‌ها همه کارها به شکل شفاف عنوان و قابل رصد و کنترل است.

مدیرکل بازرسی لرستان با بیان اینکه جلسه امروز اتمام حجتی برای ناظران ساختمان‌های ناایمن است، افزود: گزارش تعقیب کیفری در صورت لزوم آغاز خواهد شد.

رازانی بر شناسایی ساختمان‌های ناایمن تاکید و تصریح کرد: سازمان آتش‌نشانی‌ با همکاری شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار اقدام به شناسایی امکان عمومی و محل اجتماع مردم همانند پاساژها و مراکز خرید کرده، آن‌ها را از نظر ایمنی بررسی کرده و در دو بخش ساختمان‌های ناایمن و ساختمان‌های ناایمن در وضعیت بحرانی طبقه‌بندی کنند.

بودجه، هزینه و زیرساخت نداریم را نمی‌پذیریم

وی با بیان اینکه بودجه، هزینه و زیرساخت نداریم را نمی‌پذیریم، گفت: دستگاه قضایی هیچ‌گونه بهانه‌ای را نمی‌پذیرد و بر اساس قانون با متخلفان برخورد خواهد کرد.

مدیرکل بازرسی لرستان با بیان اینکه شناسایی ساختمان‌های ناایمن موضوعی جدی و قابل پیگیری است، افزود: بسیاری از شهرداران از وجود ساختمان‌های ناایمن گلایه داشته و خواستار رفع خطر این مراکز هستند.

ضرورت توسعه ارتباط الکترونیکی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان ارتباط الکترونیکی را یکی از دغدغه‌های این مجموعه عنوان و اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه با برخی شهرداران بسته شده و تا یک ماه آینده این مهم محقق خواهد شد.

علیرضا آریان‌مهر در خصوص زیرساخت‌های الکترونیکی سازمان نظام مهندسی استان، افزود: سامانه‌ای با نام آفاق رایانه در این مجموعه راه‌اندازی شده که فعالیت‌های مهندسان ناظر در آن ثبت می‌شود، ضمن اینکه نقشه‌های ساختمانی نیز در این سامانه به شکل الکترونیکی ثبت می‌شود.

وی با بیان اینکه تحت وب تمام موارد را به شکل رایگان در اختیار شهرداران می‌توان قرار داد، گفت: سه نرم‌افزار برای فعالیت شهرداران در استان فعال است که اطلاعات ماموران و مهندسان ناظر تحت وب گزارش می‌شود.

 درخواست پیگیری معضل دونقشه‌ای در ساخت‌وسازها

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان لرستان با اشاره به درخواست پیگیری معضل موسوم به دونقشه‌ای در ساخت‌وسازها، بیان داشت: برای اضافه‌ساخت‌ها در حریم شهرها راهکار داریم، اما متاسفانه اغلب ساختمان‌ها بیش از پروانه مجوز ساخته می‌شوند.

آریان‌مهر ادامه داد: بر اساس قانون ساختمان‌هایی با ۱۸ متر ارتفاع و ۳ هزار متر زیربنا باید مسوول ایمنی ساختمان داشته باشد، در صورت ناایمن بودن سازه‌ای و وسایل انفرادی، باید مجهز شوند.

وی، ضمن انتقاد از شهرداری‌ها در خصوص اهمیت ندادن به گزارش‌های مرحله‌ای ناظران، تصریح کرد: گاهی برای ارائه پایان‌کار، مهندسان ناظر را اجبار به تایید می‌کنند، که خلاف قوانین و مقررات است، چرا که ساختمان تاییدنشده را باید به زور تایید کنیم.

دلایل ساخت‌وسازهای غیرمجاز 

سربازرس قضایی اداره کل بازرسی لرستان در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز و یا برخلاف پروانه ساخت، گفت: تفاوت قیمت بین صدور پروانه و جریمه ساختمان یکی از دلایل این ساخت‌وسازهای غیرمجاز است.

مصطفی حسینی بیان داشت: برخی شهرداران متاسفانه به شکل عمدی اجازه ساخت را به مالک می‌دهند و پس از پایان ساخت، جریمه هنگفتی برای مالک پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه مهندسان ناظر گاهی در ساختمان‌ها نظارت نداشته و گزارش‌های مرحله‌ای در یک روز تحویل شهرداری می‌شود، گفت: متاسفانه گاهی با معرفی سازمان نظام مهندسی، شهرداری با مهندس متخلف برخورد نمی‌کند.

سربازرس قضایی اداره کل بازرسی لرستان، دونقشه‌ای بودن به شکل عمدی از سوی مهندسان ناظر گاهی اجرایی می‌شود، گفت: عدم تعیین تکلیف بخشی از محدوده شهری از دیگر عوامل ساخت و سازهای غیرمجاز است.

حسینی، افزایش هزینه تخلف را از جمله راهکارهای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز خواند و افزود: با تحقق این مهم، مالک دیگر به خود اجازه اضافه ساخت غیرمجاز را نمی‌دهد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://nisakhabar.ir/?p=16051

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.