×
خبر فوری

مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان خبر داد؛
آغاز عملیات احیای دیوار هزارساله «دوازده‌برجی» خرم‌آباد

 • خرداد ۱۶, ۱۴۰۳
 • ۰
 • مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان از آغاز عملیات احیای دیوار هزارساله «دوازده‌برجی» خرم‌آباد خبر داد.

  آغاز عملیات احیای دیوار هزارساله «دوازده‌برجی» خرم‌آباد
 • عطا حسن‌پور صبح امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: حصار تاریخی «دوازده‌برجی» خرم‌آباد پیرامون محل فعلی قلعه فلک‌الافلاک از ۱۲ برج تشکیل شده بود که به‌مرورزمان تخریب شده و اثری از آن باقی نمانده است.

  وی افزود: در اوایل دهه ۹۰ بخشی از دیوار ۱۲ برجی با الهام از تصاویر قدیمی و موازی با خیابان اصلی احداث شد که با برنامه‌ریزی انجام شده، پس از برداشتن نرده‌های موجود و انجام پی‌ریزی، حصار ۱۲ برجی در امتداد حصار احیا شده در ضلع غربی قلعه شروع شده است.

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان، اضافه کرد: بر اساس آخرین نقشه‌های موجود و در دسترس، مربوط به سرهنگ «چریکف» روسی، محل حصار اصلی و ۱۲ برج مشخص است و براین‌اساس عملیات احیای این دیوار تاریخی با اندکی جابه‌جایی بر اساس وضع موجود، آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا حدود یک ماه آینده تکمیل شود.

  حسن‌پور، تصریح کرد: بر اساس اسناد و مدارک موجود این حصار به‌عنوان یکی از محله‌های قدیمی شهر خرم‌آباد حدود ۲۰ هکتار از اراضی منطقه شامل تپه باستانی و قلعه «فلک‌الافلاک» و محیط پیرامون، محدوده فعلی پادگان سپاه پاسداران، محدوده فعلی باشگاه افسران و سربازخانه، ۴ باغ تاریخی و سراب تاریخی گلستان را در برداشته است.

  وی افزود: حصار اصلی ۱۲ برجی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ با احداث خیابان فعلی ۱۲ برجی از بین رفته و با کمی عقب‌نشینی، اثری از آن باقی نمانده است.

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان، افزود: طبق اسناد موجود و گفته پژوهشگران و مورخان، ۱۲ برج حصار پیرامونی قلعه «فلک‌الافلاک»، هر کدام یک نام داشته که منطبق با بروج فلکی بوده است.

  قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد بر روی تپه‌ای در مرکز این شهر و در محوطه باغ تاریخی گلستان از جمله آثار باستانی و تاریخی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می‌کنند.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *