×

تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان خواستار بازخواست مسبّبان اصلی مشکلات اقتصادی امروز کشور شدند

 • مرداد ۱۵, ۱۳۹۷
 • ۰
 •   اکنون زمان آن است که اقتصاددانان غرب‌گرا به‌عنوان مسبّبان اصلی مشکلات اقتصادی کشور، مورد بازخواست قرار گیرند. به گزارش نیساخبر، تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان  با صدور بیانیه‌ای برخی راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی اقتصادی کشور را تشریح کردند که به شرح زیر است: بسم اللّه الرحمن الرحیم خدا را شاکریم […]

  تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی لرستان خواستار بازخواست مسبّبان اصلی مشکلات اقتصادی امروز کشور شدند
 •  

  اکنون زمان آن است که اقتصاددانان غرب‌گرا به‌عنوان مسبّبان اصلی مشکلات اقتصادی کشور، مورد بازخواست قرار گیرند.

  به گزارش نیساخبر، تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان لرستان  با صدور بیانیه‌ای برخی راهکارهای برون رفت از شرایط فعلی اقتصادی کشور را تشریح کردند که به شرح زیر است:

  بسم اللّه الرحمن الرحیم

  خدا را شاکریم که از نعمت مردمی انقلابی و رهبری دلسوزِ مردم و محرومین برخورداریم. نزدیک به یک دهه است که مقام معظم رهبری (دام ظلّه) از جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان علیه ایران اسلامی پرده برداشته و راهبرد اساسی مقابله با آن را تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی معرفی نموده‌اند.

  گرایش برخی مسؤلان به گردآوری ثروت و زی‌ّاشرافی، باعث شده است که توده‌های متوسط به پایین اجتماع در معرض آسیب و نومیدی قرار گیرند.

  طی این سالها هر چه پیشتر آمدیم با وضوح هر چه تمام‌تر متوجه شدیم دشمنان نظام اسلامی سعی دارند با استفاده از حربه تحریم اقتصادی، مردم و مسئولان را از پیگیری آرمان‌های انقلاب اسلامی بازدارند. در چنین شرایطی عده‌ای از نیروهای مؤثر داخلی نیز  با ارائه تحلیل‌هایی غیرواقعی از شرایط کشور و امید بستن به ظرفیت‌های بیرون از مرزها، دائماً آدرس‌های اشتباه داده‌ و مشکلات اقتصادی کشور را تشدید  کردند.

  امروز بر همگان روشن شده که دلخوش‌کردن به وعده‌های کشورهای غربی، که خود زمینه‌ساز جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ما بوده‌اند، نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند؛ بلکه باعث معطل گذاشتن سرمایه‌ها و ظرفیت‌های داخلی می‌شود. تجربه نشان داده هرگاه مسئولین با توکل بر خداوند متعال و روحیه‌ای جهادی، از ظرفیت‌های فراوان داخلی برای حل مشکلات استفاده کرده‌اند، به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌اند.

  موفقیت‌های کشور در هشت سال دفاع مقدس و پیشرفت‌های اخیر کشور در زمینه‌هایی چون صنایع هسته‌ای، نانو، سلول‌های بنیادین، صنایع دفاعی و موشکی نمونه‌هایی از این قبیل است. در مقابل، هرگاه نسخه‌های وارداتی غربی در کشور اجرا شده، مشکلات اقتصادی تشدید شده و آسیب‌های جدی به اقتصاد و معیشت مردم وارد گردیده است.

  تحریف آمار اقتصادی، محرمانه‌سازی قراردادها، دادن وعده‌های فراوان بی‌سرانجام، ادعاهای غیرواقعی درباره بهبود وضع اقتصادی کشور و وجود شایعات فراوان درباره مفاسد اقتصادیِ برخی مسؤولان دولتی و وابستگان باعث شده از اعتماد مردم به مسئولین کاسته شود.

  اکنون ما دلسپردگان به اسلام و انقلاب اسلامی و مریدان امام خمینی و مقام معظم رهبری، سکوت دانشگاهیان  در وضعیت کنونی و آن چه بر اقتصاد کشور و معیشت مردم می رود را جایز ندانسته و اعلام می‌داریم:

  یک. ادامه وضعیت موجود و دل‌بستن به سراب گشایش اقتصادی از طریق توافق با غرب، همچنان اقتصاد کشور را در بلاتکلیفی نگه داشته و ضمن ایجاد خطای محاسباتی در مسئولان و فعالان اقتصادی، مشکلات اقتصادی کشور را بیش‌تر خواهد کرد.

  دو.  بدون همکاری عناصر داخلی نفوذی در بدنه مدیران اقتصادی کشور، آمریکا حتی در همین حد نیز نمی‌توانست به ایجاد تلاطم در اقتصاد کشور توفیق یابد. اکنون زمان آن است که اقتصاددانان غرب‌گرا به‌عنوان مسببان اصلی مشکلات اقتصادی کشور، مورد بازخواست قرار گیرند.

  سه. مسئولان قوای مقننه، مجریه و قضائیه باید به وظایف خود  در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عمل نموده و  به تحقق این سیاست‌ها شتاب بخشند.

  چهار. بخش اعظم مشکلات اقتصادی موجود نه در تحریم‌های ظالمانه، بلکه در رویکردها، مدیریت و عملکرد اشتباه مسؤلان اقتصادی ریشه دارد. در شرایط کنونی اصلاح ساختارها و سیاست‌های اقتصادی با استفاده از ظرفیت نیروهای علمی کشور ضرورتی اساسی دارد.

  پنج. بی‌توجهی به آرمان مهم عدالت اقتصادی و بهبود معیشت طبقات کم ‌درآمد و گرایش برخی مسؤلان به گردآوری ثروت و زی‌ّاشرافی، باعث شده است که توده‌های متوسط به پایین اجتماع به عنوان پشتوانه و سرمایه اجتماعی نظام اسلامی در معرض آسیب و نومیدی قرار گیرند.

  شش. تحریف آمار و اطلاعات اقتصادی و محرمانه‌سازی قراردادها و توافق‌نامه‌ها با شرکت‌های خارجی، دادن وعده‌های فراوان بی‌سرانجام، ادعاهای غیرواقعی درباره بهبود وضع اقتصادی کشور و وجود شایعات فراوان درباره مفاسد اقتصادیِ برخی مسؤولان دولتی و وابستگان به آن‌ها بدون اطلاع‌رسانی کافی در مورد اقدامات انجام شده در برخورد با آن، باعث شده از اعتماد مردم به مسئولین کاسته شود. متأسفانه دستگاه‌های ناظر و قوه قضاییه در برخورد با این امور دچار سستی، بی‌تفاوتی و کم‌کاری شده‌اند.

  هفت. از نظر ما راه برون رفت از مشکلات کنونی، تنها بازگشت به آرمان‌های انقلاب، امام و رهبری، تکای داخلی و اجرایی‌کردن  سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.

  از نظر این جمع، برخی راهکارهای مهم برون رفت از شرایط فعلی عبارتند از:

  تعمیق و ارتقای سطح ایمان و تقوای جامعه و نهادینه کردن فرهنگ اسلامی کار و تلاش مجاهدانه در مقابل فرهنگ رانت‌جویی، اصالت سود و مصرف‌گرایی؛

  فعال کردن ظرفیّت عظیم مردمی  با ایجاد «جبهه مردمی اقتصاد مقاومتی» در قالب تاسیس «قرارگاه‌های‌ مردمی اقتصاد مقاومتی مسجد‌محور» جهت مددگرفتن از ظرفیّت الهی و تمدن‌ساز مسجد  و  بسیج  تدریجی تمام ظرفیت‌های اقتصاد مردمی؛

  ایجاد شفافیت کامل اقتصادی برای جلوگیری از سفته‌بازی، فرار مالیاتی، رانت‌جویی و فساد اقتصادی از طریق ایجاد سریع بانک جامع اطلاعاتی(حاوی اطلاعات بانکی،  مالیاتی،  گمرکی  و …)؛

  کنترل حجم نقدینگی و جهت‌دهی آن به سمت تولید و سرمایه‌گذاری‌های اشتغال‌آفرین  برای جلوگیری از نوسانات کنونی و آینده در اقتصاد کشور؛

  بازگشت به مدل‌های اصیل بانکداری اسلامی مبتنی بر مشارکت در سود و زیان و پرداخت سود سپرده بر اساس عملکرد واقعی بانک‌ها و کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و به تبع آن نرخ سود سپرده‌ها در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از رقابت مخرب بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری در افزایش سود بانکی و انحراف منابع آنها به سمت تامین مالی فعالیت‌های سفته‌بازانه؛

  اصلاح ساختار و روش اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده ، تصویب مالیات بر عایدی سرمایه جهت کاهش هزینه‌های تولیدکننده داخلی و افزایش هزینه‌های سفته‌بازی و تسریع در اجرای سیاست صندوق مکانیزه فروش؛

  ظرفیت‌سنجی دقیق از توان تولید کالای داخلی در صنایع مختلف، تعیین سهمیه‌های وارداتی و برنامه‌ریزی برای تکمیل زنجیره‌های تولید در داخل به خصوص در حوزه کالاهای اساسی و استراتژیک، استفاده از ابزارهای تعرفه‌ای وغیرتعرفه‌ای برای مدیریت واردات، مجهز کردن کامل گمرکات به تجهیزات کنترل خودکار واردات، شفاف‌سازی میزان واردات کالاها و بررسی تطابق آن با نیاز داخلی و  افزایش هزینه قاچاق؛

  اتخاذ سیاست‌های هماهنگ ارزی و پولی و تصحیح نقشه ارزی کشور به سمت پیمان‌های دوجانبه پولی، گسترش مبادلات تهاتری و همچنین مدیریت تقاضا، ایجاد شفافیت در تخصیص ارز و عدم تخصیص آن به واردات کالاهای لوکس و تجملی، کالاهای دارای مشابه داخلی و مسافرت‌های خارجی غیرضروری و جلوگیری از خطاهای سیاستی همچون خطای پیش‌فروش بی رویه سکه؛

  ایجاد انضباط مالی در دولت و تبدیل تهدید قطع صادرات نفت به فرصت برای بودجه‌ریزی بدون نفت،  جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره‌های تولید داخلی،  افزایش بودجه عمرانی، تسریع در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با واگذاری قاعده‌مند شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی و تعاونی و بهبود ساختار شرکت‌های سهام عدالت و شفاف سازی بودجه شرکت‌های دولتی و بررسی آن توسط مجلس؛

  در پایان اعلام می‌داریم ما برای حفظ ارزش‌های اصیل اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی تا آخرین قطره خون خود ایستاده‌ایم و در اطاعت از ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای حفظه‌الله‌تعالی لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد. ما از دولت، مجلس و قوه قضاییه می‌خواهیم که با صلابت در مقابل تهدیدات دشمن ایستاده و به‌شکلی هماهنگ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را اجرا نمایند.

  والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

   

  بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد خرم

  انجمن اسلامی پیروان ولایت واحد خرم اباد

  جامعه اسلامی دانشگاه آزاد واحد خرم اباد

  جمیعت اسلامی دانشجویان واحد خرم آباد

  تشکل خواهران محبان الزهرا س واحد خرم اباد

  بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد بروجرد

  بسیج دانشجویی واحد الیگودرز

  بسیج دانشجویی واحد دورود

  تشکل اسلامی رهروان امامت واحد الیگودرز

  تشکل مجمع اسلامی واحد بروجرد

  تشکل مجمع اسلامی برادران واحد دورود

  تشکل مجمع اسلامی خواهران واحد دورود

  انتهای پیام/

   

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *