×
خبر فوری

تعطیلی در انتظار کارخانه ۳۵ ساله بروجرد؛ کارگران “کشت و صنعت” تعدیل شدند

 • بهمن ۲۴, ۱۳۹۵
 • ۰
 • «نبود سرمایه در گردش» حیات کارخانه کشت و صنعت بروجرد با ۳۵ سال قدمت را به مخاطره انداخته و این واحد تولیدی که روزی ۱۲۰ تن تولید داشته این روزها فقط ۱۵ تا ۲۰ تن تولید دارد. به گزارش نیسانیوز، جلسه این هفته ستاد تسهیل تولید لرستان به ریاست مهرداد غضنفری معاون استاندار لرستان و […]

  تعطیلی در انتظار کارخانه ۳۵ ساله بروجرد؛ کارگران “کشت و صنعت” تعدیل شدند
 • کارگران "کشت و صنعت" تعدیل شدند

  «نبود سرمایه در گردش» حیات کارخانه کشت و صنعت بروجرد با ۳۵ سال قدمت را به مخاطره انداخته و این واحد تولیدی که روزی ۱۲۰ تن تولید داشته این روزها فقط ۱۵ تا ۲۰ تن تولید دارد.

  به گزارش نیسانیوز، جلسه این هفته ستاد تسهیل تولید لرستان به ریاست مهرداد غضنفری معاون استاندار لرستان و جمعی از مسئولان استان در استانداری لرستان تشکیل شد تا با حضور صاحبان واحدهای تولیدی مشکل‌دار استان چاره‌ای برای رفع گرفتاری‌های مالی آن‌ها اندیشیده شود اما از میان وضعیت حدود هفت واحد تولیدی که مورد بررسی قرار گرفت حال ناخوش کارخانه لبنی شهرستان بروجرد حکایت تلخ‌تری داشت؛ کارخانه‌ای که با بیش از ۳۰ سال رونق اکنون به دلیل نبود نقدینگی در سراشیبی افول افتاده است.

  زمانی مدیر کشت و صنعت زمان کار بروجرد در جلسه در رابطه با مشکلات این واحد تولیدی اظهار داشت: این مجتمع تولیدی حدود ۳۵ سال است که فعالیت دارد و سال‌های سال جز شرکت‌های خوب، موفق و بدون حاشیه استان بوده است اما با توجه به توسعه کارخانه و افزایش خط تولید، متأسفانه حدود سه سال است که دچار مشکل مالی شده است.

  رفع مشکلات کشت و صنعت بروجرد درگرو ۳ میلیارد تومان اعتبار

  وی افزود: برای رفع مشکلات مالی این شرکت تقاضای وام کردیم که با توجه به بررسی‌های انجام‌شده شرایط دریافت سه میلیارد تومان تسهیلات را داشتیم که درنهایت با نظر مثبت رئیس شعبه بانک ملت و سرپرست منطقه پرونده تشکیل شد و ازآنجاکه قبلاً وام‌های بسیاری دریافت کرده و پرداخت‌شده بود پرونده به استان ارسال شد اما اکنون حدود سه ماه است خبری از وام نشده است.

  مدیر کشت و صنعت زمان کار بروجرد عنوان کرد: مسئولان بانک یک‌بار کمی بودجه را مطرح کردند و بار دیگر گفتند پرونده باید به تهران ارسال شود که در درنهایت ارسال شد اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

  تعدیل نیرو به دلیل مشکلات مالی شرکت

  زمانی به مشکلات پیش‌آمده برای این کارخانه اشاره کرد و گفت: این واحد تولیدی طی سال‌ها فعالیت خود را با ۹۰ نیرو ادامه داده است اما اکنون با توجه به مشکلات مالی پیش‌آمده تعداد نیروهای آن به حدود ۵۴ نفر کاهش پیداکرده است.

  وی ادامه حیات کشت و صنعت بروجرد را درگرو تأمین اعتبار دانست و بیان کرد: این کارخانه واقعاً به این پول نیاز دارد و ازآنجاکه همیشه جز مشتری‌های خوش‌حساب بانک بوده‌ایم امیدواریم این مشکل را حل کنند.

  کاهش تولید درکشت و صنعت بروجرد

  مدیر کشت و صنعت زمان کار بروجرد با اشاره به تولید انواع فراورده‌های لبنی در این کارخانه تصریح کرد: این کارخانه هم‌اکنون با ظرفیت کامل کار نمی‌کند و باید گفت حدود سه سال پیش روزی ۱۲۰ تن تولید داشتیم اما اکنون تولید آن به ۱۵ الی ۲۰ تن رسیده است.

  وی اظهار داشت: اخیراً درخواست اخذ تسهیلات برای کشت و صنعت زمان کار بروجرد به تهران ارسال‌شده است اما تا مسئولان استان نخواهند وامی به ما پرداخت نمی‌شود و ازآنجا این شرکت بیش از ۳۰ سال موفق و بی حاشیه بوده و هرگز تقاضایی به این ضرورت نداشته است تقاضای کمک داریم.

  لزوم حمایت از کشت و صنعت زمان کار بروجرد

  علی آشتاب مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز به لزوم حمایت از کشت و صنعت زمان کار بروجرد تأکید کرد و افزود: بانک موضوع این کارخانه را در سطح اختیارات استان و به شکلی حمایت چراکه واحد خیلی خوبی است و اشتغال قابل‌توجهی دارد.

  محمدرضا صفی خانی رئیس صنعت، معدن تجارت لرستان به مشکلات مالی این کارخانه اشاره و عنوان کرد: موضوع این کارخانه در جلسه ستاد تسهیل استان مطرح شد تا به خاطر فعالیت خوب آن، مشکل مالی آن برطرف شود چراکه یک واحد تولیدی خوب است که هم‌اکنون مشکل دار شده و به تسهیلات نیاز دارد بنابراین موضوع در این جلسه مطرح شد تا هرچه زودتر چاره‌ای برای رفع مشکل آن اندیشیده شود.

  لزوم حل مشکل کشت و صنعت بروجرد

  وی افزود: همان‌طور که می‌دانید بانک از تهران جلوی تسهیلات را بسته است اما ما به دنبال راهکار بودیم تا مشکل این واحد تولیدی به شکلی حل شود؛ برای رفع مشکل این کارخانه معاون بانک ملت مطرح کرد که مکاتبه به تهران انجام و مجدد پیگیری انجام می‌شود اما واقعیت این است که اگر موافقت را هم بگیرند چون پایان سال است نمی‌توانند تسهیلات پرداخت کنند و اگر بخواهیم با واحدهای خوب و فعالمان این‌طور برخورد کنیم حقیقتاً به سرانجام نمی‌رسیم.

  مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان نیز ضمن انتقاد از حضور رئیس بانک ملت لرستان در این جلسه عنوان کرد: سرانجام این تسهیلات باید مشخص شود چون یک‌بار درخواست دریافت تسهیلات به تهران ارسال می‌شود و پاسخی گرفته نمی‌شود و ما دوباره می‌خواهیم همان مسیر قبلی را طی کنیم که به‌طور یقین بازهم نتیجه نمی‌گیریم بنابراین رئیس صنعت، معدن تجارت استان به این نتیجه رسیده است که از این مسیر حل نمی‌شود به شکلی دیگری باید موضوع را پیگیری کند.

  فرصت سوزی تهدیدی برای حیات کشت و صنعت

  وی بیان کرد: اگر بنا باشد همچنان مصوبه بگذاریم بعد از تهران استعلام بخورد و بعد زمان بگذرد این کارخانه دچار مشکل می‌شود پس از همین اکنون باید جلوی مشکلات بعدی را گرفت.

  غضنفری گفت: اگر واقعاً موضوع این کارخانه در اختیار استان نیست باید به کارگروه ملی ارجاع شود چون اگر به وضعیت آن رسیدگی نشود یک ماه دیگر از این ظرفیت بسیار پایین نیز می‌افتد و مشکل بعدی به وجود می‌آید که حل شدنش دشوار است.

  معاون معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان خاطرنشان کرد: اگر ظرف مدت یک هفته پاسخ مثبتی از جانب بانک ملت در مرکز  نیامد با امضای استاندار لرستان برای وزیر کشور یا با امضای بنده برای معاون اقتصادی ارسال می‌شود تا در کارگروه ملی تعیین تکلیف شود.

  حال‌وروز ناخوش این واحد تولیدی که قدمتی در صنعت استان لرستان دارد نشان می‌دهد که اگر کمی توجهی به آن شود به‌زودی به خیل واحدهای خاموش استان می‌پیوندد و جمعی دیگری به نیروهای ازکارمانده استان اضافه می‌شود بنابراین انتظار می‌رود مسئولان هرچه سریع‌تر چاره‌ای برای رونق مجدد آن بی اندیشند.

  انتهای پیام/

  منبع: تسنیم

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *