×
خبر فوری

رئیس جهاد کشاورزی لرستان مطرح کرد؛
خسارت ۴۴۰۰ میلیاردی خشکسالی به حوزه کشاورزی لرستان

 • تیر ۱۰, ۱۴۰۰
 • ۰
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: خشکسالی چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

  خسارت ۴۴۰۰ میلیاردی خشکسالی به حوزه کشاورزی لرستان
 • اسفندیار حسنی مقدم  در نشست فصلی مسئولین دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و ادارات تابعه اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان در حوزه کشاورزی عبور از کشاورزی سنتی و روی آوردن به کشاورزی پیشرفته و مدرن است و در این صورت هم بهره وری و تولید بالا می‌رود و هم ایجاد اشتغال می‌شود.

  الگوهای مصرف آب بر اساس خشکسالی باشد

  وی عنوان کرد: یکی از راههای عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی دانش بنیان کشت در محیط گلخانه است در کشت‌های گلخانه‌ای حداقل ١٠ برابر محصول بیشتر از محیط باز تولید می‌شود، به عنوان نمونه در فضای باز از سطح یک هکتار گوجه ۵۰ تن تولید می‌شود اما در محیط گلخانه حداقل ۵۰۰ تن، ضمن اینکه در محیط باز ١٠ هزار متر مکعب در هکتار آب مصرف می‌شود و در محیط گلخانه کمتر از هزار مترمکعب، در واقع مصرف آب یک دهم کاهش می‌یابد و همچنین در یک هکتار فضای باز ٢ نفر مشغول به کار می‌شوند و در محیط گلخانه ۱۵ نفر و باید تولید را به این سمت ببریم.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان داشت: ضروری است الگوهای برنامه ریزی برای مصارف آب شرب و کشاورزی بر مبنای خشکسالی باشد، ایران در کمربند خشک جهان قرار گرفته است و یک سوم جهان و نصف آسیا بارندگی دارد، متوسط بارندگی در جهان ۷۵۰ میلیمتر، آسیا ۵۰۰ میلیمتر و ایران ۲۵۰ میلیمتر است، باید سازگار با خشکسالی باشیم و الگوهای مصرف آب بر اساس خشکسالی باشد، توجه به این مهم در حوزه کشاورزی را وظیفه خود می‌دانم.

  خسارت ۴۴۰۰ میلیاردی خشکسالی به حوزه کشاورزی

  حسنی مقدم ادامه داد: سخت‌ترین و سنگین‌ترین خشکسالی یک قرن اخیر را تجربه می‌کنیم ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان لرستان اعم از مزارع و باغات، مجتمع‌های پرورش ماهی، دام و طیور و …خسارت وارد شده و حداقل ۵۰۰ هزار تن کاهش تولید محصولات کشاورزی را به دنبال داشته است.

  وی تصریح کرد: پیگیر هستیم دولت با تشکیل جلسه ستاد خشکسالی اعتبارات ناشی از بروز پدیده خشکسالی را ابلاغ کند تا بتوانیم با خرید تانکر و لوله‌های انتقال آب مزارع و باغات در معرض خشکیدگی را آبیاری کنیم همچنین با خرید دام مازاد مانع ضرر روستاییان و عشایر شویم.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: مردم با شرکت در انتخابات برگ زرینی بر تاریخ این ملت اضافه کردند و با مشارکت هوشمندانه خود «نه» بزرگی به دشمنان گفتند، دشمنی که تمام امکانات خود را بسیج کرده بود که مردم در انتخابات شرکت نکنند.

  حسنی مقدم گفت: دیدگاه ما این است که با توکل بر خداوند بزرگ و نصب العین قرار دادن رهنمودهای مقام معظم رهبری خدمت صادقانه منطبق بر قوانین و مقررات به مردم و جامعه بهره برداران داشته باشیم.

  وی گفت: قبلاً تاکید کرده‌ام و اکنون نیز تاکید می‌کنم اولویت ما کار است و نه مسائل سیاسی، اولویت دوم در انتخاب همکاران داشتن روحیه جهادی و داشتن دانش کافی برای انجام پروسه مدیریتی است.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *