×

«دهستان قلایی» درگیر معضل اعتیاد وقتی “محرومیت” جوانان را به سمت اعتیاد می‌کشاند

 • آبان ۲۰, ۱۳۹۶
 • ۰
 • «دهستان قلایی» یکی از محروم‌ترین مناطق روستایی استان لرستان است که این روزها اعتیاد در آن شیوع پیدا کرده است. به گزارش نیساخبر، در سال‌های اخیر معضلی به نام اعتیاد دامن‌گیر برخی از خانواده‌ها شده است که این خود سبب تضعیف و ناکارآمدی نیروی انسانی و در پی آن عدم رشد جامعه در عرصه‌های مختلف […]

  «دهستان قلایی» درگیر معضل اعتیاد وقتی “محرومیت” جوانان را به سمت اعتیاد می‌کشاند
 • اعتیاد

  «دهستان قلایی» یکی از محروم‌ترین مناطق روستایی استان لرستان است که این روزها اعتیاد در آن شیوع پیدا کرده است.

  به گزارش نیساخبر، در سال‌های اخیر معضلی به نام اعتیاد دامن‌گیر برخی از خانواده‌ها شده است که این خود سبب تضعیف و ناکارآمدی نیروی انسانی و در پی آن عدم رشد جامعه در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می‌شود.

  اعتیاد به مصرف مواد مخدر تنها مختص محیط‌های شهری نیست و عوامل مختلفی ازجمله محرومیت و نبود زیرساخت‌های لازم، بیکاری، ناآگاهی افراد، فشارهای روانی و کمبود نشاط سبب اشاعه و ترویج مصرف مواد مخدر در محیط‌های روستایی شده است.

  باوجوداینکه مناطق روستایی در بین مردم محیط امن به شمار  می‌آیند اما این روزها اعتیاد در برخی از روستاها به چالش جدی تبدیل‌شده و متأسفانه برخی از روستای استان لرستان نیز این معضل استثنا نیستند.

  امروز هفتمین جلسه کمیته درمان و حمایت‌های حوزه مواد مخدر لرستان با حضور اعضای این کمیته برگزار شد تا بار دیگر مسئولان مربوطه در بخش‌های مختلف چالش و راهکارهای خود را ارائه دهند اما یکی از مباحث مطرح‌شده در این جلسه افزایش اعتیاد در دهستان “قلایی” واقع در فیروزآباد بود که موردبحث و بررسی قرار گرفت.

  شیوع اعتیاد در دهستان قلایی سلسله

  اسماعیل رادسری مسئول تیم نظارت بر مراکز ترک اعتیاد لرستان در این جلسه به بازدید میدانی خود در این دهستان خبر داد و گفت: تیم نظارتی استان به همراه نماینده فرماندار سلسله، مسئول مرکز بهداشت شهرستان و چند نفر از مسئولان چهاردهم آبان ماه امسال از این روستاها بازدید به عمل آورد.

  وی افزود: با توجه به بازدیدهای انجام‌شده، شیوع اعتیاد در این منطقه بسیار بیشتر از مناطق دیگر استان بود که بنده علت اصلی را فقر و بیکاری می‌دانم.

  مسئول تیم نظارت بر مراکز ترک اعتیاد لرستان عنوان کرد: ازآنجاکه اکثر روستاهای این منطقه در محدوده سد معشوره قرارگرفته‌اند، اراضی کشاورزی مناسبی ندارد و  کشاورزی ناچیزی دارند که امرارمعاش آن‌ها از طریق ۱۰ تا ۱۵ دام انجام می‌شود.

  نبود جاده دسترسی در روستاهای قلایی

  وی با اشاره به اینکه روستاهای قلایی به جاده آسفالته دسترسی ندارند بیان کرد: تکلیف زیرساخت‌های این منطقه مشخص نیست و چون در محدوده سد مشعوره قرار دارند امکانات رفاهی برای آن‌ها ایجاد نمی‌شود و با توجه به نبود راه دسترسی مناسب اقلام غذایی نیز به قیمت بالا در این روستاها به فروش می‌رسد.

  رادسری جمعیت هفت روستای قلایی را دو هزار و ۴۹۲ نفر برشمرد و گفت: با توجه به بررسی‌های انجام‌شده ۷۲ نفر از این روستاها مصرف‌کننده مواد مخدر بودند و متأسفانه اکثر افراد اعتقادی به اعتیاد تریاک نداشتند که با توجه به این مسئله میزان معتادان می‌تواند از این هم بیشتر باشد.

  تریاک، شیشه و کراک مواد مصرفی معتادن روستا

  وی بابیان اینکه مواد مصرفی در این روستاها بیشتر تریاک، شیشه و کراک است تصریح کرد: پس از بررسی‌های انجام‌شده و تشکیل یک جلسه به این نتیجه رسیدیم که شیوع این معضل بیشتر به فقر و بیکاری برمی‌گردد از طرفی برخی از  کسانی هم که از این روستاها برای کار مهاجرت کرده بود پس از بازگشت دچار آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد شده بودند.

  مسئول تیم نظارت بر مراکز ترک اعتیاد لرستان اظهار داشت: زیرساخت‌های لازم برای اشتغال در این دهستان وجود ندارد از طرفی اراضی کشاورزی و تسهیلاتی نیز برای آن‌ها وجود ندارد که مشغول کار شوند چون به خاطر سد مشعوره تکلیف معلوم نیست.

  عدم دسترسی دهستان قلایی به خدمات درمانی اعتیاد

  وی بابیان اینکه مردم دهستان قلایی به خدمات درمانی اعتیاد دسترسی ندارد، افزود:  مردم این منطقه حتی دسترسی به شبکه تلویزیونی دیجیتال هم ندارد، وقتی دسترسی به شبکه وجود ندارد عملاً آموزش‌هایی که گاهی از طریق شبکه تلویزیونی ارائه می‌شود را نیز دریافت نمی‌کنند.

  رادسری در رابطه با راهکارهای پیشگیری از اعتیاد در این روستاها افزود: ارائه آموزش‌های لازم از طریق آموزش‌وپرورش روستاهای قلایی نیاز است و از مسئولان متولی بهداشت و درمان درخواست می‌شود برای دانش آموزان آموزش‌های لازم را ارائه دهند.

  لزوم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در روستاهای قلایی

   وی عنوان کرد: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در روستاهای قلایی جهت ایجاد مشاغل خانگی لازم است از طرفی می‌توان از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد جهت آگاهی بخشی به مردم این مناطق استفاده کرد.

  با توجه به محرومیت‌های این منطقه و عدم دسترسی مردم به حداقل‌ترین امکانات رفاهی لازم است مسئولان ارشد استان توجه بیشتری برای رفع مشکلات و معضلات این روستاها داشته باشند از طرفی لازم است دهیاران و شوراهای اسلامی در روستاها با آگاهی بیشتر و نگاه تیزبینانه‌تری از گسترش این دام برای جوانان روستا جلوگیری کنند.

  گزارش از سکینه بیرانوند

  منبع:تسنیم

  انتهای پیام/

   

   

   نام شما (الزامی)

   ایمیل شما (الزامی)

   موضوع

   پیام شما

   برچسب ها

   نوشته های مشابه

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *