×
خبر فوری

رنج کم‌آبی در روستای “عدل‌آباد” سلسله؛ چشمه‌هایی که خشک شد‌+ فیلم

 • بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
 • ۰
 • در حالی که مدت‌ها از آب‌رسانی به روستای “عدل‌آباد” شهرستان سلسله می‌گذرد هنوز اهالی این روستا با مشکلات کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند و با مشکلات زیادی مواجه هستند. به گزارش نیساخبر، شهرستان سلسله با ۷۵ هزار نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و فیروزآباد تشکیل شده است، دهستان قلایی در بخش فیروزآباد با […]

  رنج کم‌آبی در روستای “عدل‌آباد” سلسله؛ چشمه‌هایی که خشک شد‌+ فیلم
 • در حالی که مدت‌ها از آب‌رسانی به روستای “عدل‌آباد” شهرستان سلسله می‌گذرد هنوز اهالی این روستا با مشکلات کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کنند و با مشکلات زیادی مواجه هستند.

  آب روستا 2

  به گزارش نیساخبر، شهرستان سلسله با ۷۵ هزار نفر جمعیت از دو بخش مرکزی و فیروزآباد تشکیل شده است، دهستان قلایی در بخش فیروزآباد با مرکزیت “عدل آباد” از جمله هفت منطقه محروم کشور محسوب می‌شود که در بسیاری از زیر ساخت‌ها هنوز به سطح مطلوبی همچون سایر دهستان‌ها نرسیده و دارای محرومیت‌های بسیاری در اغلب بخش ها است.

  آب آشامیدنی سالم امروزه یکی از نیازهای اساسی و اولیه برای ماندن در هر روستایی محسوب می‌شود اما در روستای “عدل آباد” مرکز دهستان قلایی در شهرستان سلسله  وضع به گونه‌ای دیگر است، گرچه مدت‌های مدیدی از آبرسانی به این روستا می گذرد اما مهمترین گلایه اهالی این روستا هنوز کمبود آب آشامیدنی است.

   متاسفانه بنا به گفته اهالی از ابتدای تابستان امسال، روستا با کمبود آب شرب مواجه شد که همین امر مشکلاتی را برای اهالی ایجاد کرد که گرچه در آن زمان مسئولان مربوطه اقدام به برطرف شدن مشکلات پیش روی ساکنان این روستا نمودند اما متاسفانه باخبر شدیم که هنوز کمبود آب شرب یکی از مشکلات مهم ساکنان روستای “عدل آباد” است.

  همین امر خبرنگار تسنیم را بر آن داشت تا در یک بازدید میدانی از منطقه واقعیت امر را جویا شود.

  انبار آب روستای عدل آباد جوابگوی جمعیت موجود نیست

  یکی از اهالی این روستا در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: آغاز قطعی آب این روستا  به اوایل تیرماه بر می گردد که مدام روستا با قطعی برق روبه رو بود و سبب از کار افتادن پمپ آب روستا شده و در پی آن آب قطع می‌شد.

  جمشیدی با اشاره به اینکه پس از سپری شدن بحران برق یکی از پمپ‌هایی که آب روستا را تامین می‌کرد خراب شد عنوان کرد: جالب است که برای نصب پمپ جدید حدود دو ماه وقت صرف شد و در این مدت مدام مردم روستا بی آب بودند و پس از گذشت چند ماه که پمپ نصب شد هنوزهم قطعی آب ادامه دارد و مردم عدل آباد باز هم باید بی آب باشند.

  این مرد ساکن روستای عدل آباد با اشاره به اینکه این بار مسئولان مدعی شده‌اند که کم آبی عامل قطع مکرر آب در این روستا است، خاطرنشان کرد: خود مسولان ذی ربط می‌دانند که انبار آب روستا که ۸۰ متر مکعب است جوابگوی روستای  ۱۵۰ خانواری  عدل آباد  نیست.

  جمشیدی افزود: چند سال پیش وعده افزایش انبار آب داده شد ولی هنوز خبری نیست و اکنون در فصل زمستان هم مردم با بی آبی مواجه هستند.

  یکی از دیگر از اهالی روستا وقتی متوجه صحبت‌های ما می‌شود به جمع می پیوندد و می‌گوید: متاسفانه بس که به مشکلات اهالی این روستا توجه نمی‌شود در روستا این حرف در زبان‌ها می‌چرخد که ما مردم چون دور از شهریم و اینترنت نداریم  جزء محروم ترین  دهستان شهرستان هستیم و کماکان باید با بی آبی بسازیم و چاره‌ای جز این نداریم.

  ظرفیت انبار آب روستا افزایش یابد

  پیرحیاتی عنوان کرد: آیا واقعا باید بین مردم روستاهایی که از شهر دور هستند با روستاهایی  که به شهر نزدیک هستند تفاوتی قائل بود؟ غیر این است که همه مردم در انقلاب و بهره مندی از منافع آن شریک هستند؟

  وی افزود: در این که بحران خشکسالی است شکی نیست، اما آیا نمی‌شود این مشکل اهالی روستا را که نقش مهمی در اقتصاد و تولید دارند رفع کرد؟

  پیرحیاتی با اشاره به کوچک بودن انبار آب روستا، تصریح کرد: ما که سواد نداریم می‌دانیم که یک انبار آب ۸۰ متر مکعبی جوابگوی نیاز آبی یک روستای ۱۵۰ خانواری با جمعیت حدود ۸۰۰ نفر نیست و اگر مسئولان واقعا پیگیر برطرف شدن مشکل آب اهالی این روستا هستند باید ظرفیت انبار آب روستا را افزایش دهند.

  وی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات این روستا و نقش آن در کمبود آب شرب، عنوان کرد: روستای عدل آباد به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم شده و متاسفانه نحوه توزیع آب در این روستا به گونه ای است که به خانه‌های پایین روستا آب بیشتری می‌رسد و خانه‌های بالایی عملا از آب محروم هستند.

  این ساکن روستای عدل آباد، با تاکید بر اینکه چرا باید بعضی از مناطق ما اینگونه در محرومیت باشند خاطرنشان کرد: چرا مسئولان مربوطه نحوه توزیع آب روستا را به گونه ای تغییر نمی‌دهند که هم ساکنان پایین دست و هم ساکنان بالادست به صورت یکسان از آب آشامیدنی برخوردار باشند؟

  منطقه قلایی جزء مناطق خشک

  رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلسله نیز درباره مشکلات کم آبی روستای عدل آباد به خبرنگار تسنیم گفت: مناطق قلایی و بستام در شهرستان سلسله جزو مناطق خشک محسوب شهرستان می‌شوند که چاه آبرفتی ندارند.

  حسن صیفوری با اشاره به تامین آب شرب اهالی عدل آباد، مرکز بخش دهستان قلایی به وسیله آب چاه دستی و چشمه، عنوان کرد: معمولا آب چشمه و چاه منطقه در آخرین زمان‌های سال کمترین میزان آبدهی را دارند و چون امسال هم با کاهش نزولات جوی مواجه شده‌ایم لذا چشمه خشک شده و چاه روستای عدل آباد نیز چون سفره‌اش سطحی است به پایین ترین سطح خود رسیده است.

  رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی سلسله خاطرنشان کرد: اگر در ماه‌های پایانی سال بارش نزولات جوی بیشتر شود قطعا آب چشمه روستا جوشش بهتری پیدا می‌کند و سطح آب چاه هم افزایش پیدا خواهد کرد که امیدواریم اینگونه شود.

  اتصال روستا به مجتمع آبرسانی نیازمند اعتبار

  صیفوری با اشاره به وصل بودن آب روستای عدل آباد، افزود: فاصله روستا تا مجتمع آبرسانی حدود ۳۰ کیلومتر است و برای اتصال این روستا به مجتمع اعتبار زیادی نیاز است و انجام آن هم نیاز به کار مطالعاتی دارد که در صورت تامین این هزینه می توان به حل مشکل اهالی منطقه امیدوار بود.

  فرماندار سلسله نیز با اشاره به اینکه منطقه قلایی جزء هفت منطقه محروم کشور است، اظهار داشت: بخش فیروزآباد شهرستان سلسله دارای دو دهستان قلایی و مرکزی است که این بخش در مجموع ۶۶ روستا دارد که ۲۳ روستا از این تعداد در بخش فیروزآباد واقع شده‌اند و ۶۵۰ خانوار معادل ۲ هزار و ۶۰۰ تن از جمعیت شهرستان سلسله ساکن این دهستان با مرکزیت عدل آباد هستند.

  قدرت الله فلاح نژاد با اشاره به سخت گذر بودن دهستان قلایی، عنوان کرد: این دهستان دارای محرومیت‌های بسیاری در اغلب بخش‌ها است اما در بخش آب، برای آبرسانی به ۴۲۲ خانوار ساکن در ۱۳ روستای سخت گذر این دهستان در مجموع اعتباری بیش از ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال صرف شده است.

  فرماندار سلسله با بیان اینکه در حال حاضر آب روستای عدل آباد وصل است و مشکلی در خصوص قطعی آب اهالی این روستا وجود ندارد اظهار داشت: منبع تامین آب آشامیدنی اهالی روستای عدل آباد از طریق یک چشمه طبیعی و چاه دستی نیمه عمیق است.

  کاهش نزولات آسمانی بر سطح آب چشمه و چاه روستا تاثیر می گذارد

  فلاح نژاد با اشاره به کاهش نزولات جوی در سال جاری عنوان کرد: کاهش نزولات آسمانی بر کاهش یافتن سطح آب چشمه و چاه تاثیر می‌گذارد و این عامل سبب کم فشار شدن آب دریافتی اهالی می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه پیگیر حل شدن مشکل قطعی آب اهالی روستای عدل آباد و جذب اعتبار برای ارائه خدمت رسانی بهتر هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم روستاییان عزیز نیز با پرداخت به موقع  آب بها و عدم استفاده از آب شرب روستاها در بخش کشاورزی، مسئولان مربوطه را در ارائه خدمات بهتر به تمامی روستاها یاری دهند.

  گرچه بحران خشکسالی یکی از مشکلات امروز کشور است اما این امر مانع از گره گشایی از مشکل تامین آب شرب اهالی روستای عدل آباد نمی‌شود و به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه باید نسبت به افزایش ظرفیت منبع انبار آب روستا اقدامات لازم را صورت دهند چرا که روستاییان نقش مهمی در اقتصاد و تولید کشور دارند و نگاه ویژه به کمبودها و مشکلات آنان می‌تواند مانع بسیاری معضلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این بی‌توجهی باشد. منبع:تسنیم

   نام شما (الزامی)

   ایمیل شما (الزامی)

   موضوع

   پیام شما

   برچسب ها

   نوشته های مشابه

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *