×
خبر فوری

در پی دستگیری یک جاسوس نزدیک به علی شمخانی صورت گرفت؛
عملیات رسانه‌ای-دیپلماتیک روباه پیر برای حفظ شاه‌مهره جاسوسی/ وزارت اطلاعات: اکبری یکی از مهم‌ترین عوامل نفوذی انگلیس بود/ نگرانی‌های شبانه بی‌بی‌سی فارسی از دستگیری یک جاسوس

 • دی ۲۲, ۱۴۰۱
 • ۰
 • علیرضا اکبری معاون وزیر دفاع دوره اصلاحات و از افراد نزدیک به علی شمخانی، به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شد. وی یکی از مهترین عوامل نفوذی سرویس جاسوسی انگلیس بوده است که توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد.

  عملیات رسانه‌ای-دیپلماتیک روباه پیر برای حفظ شاه‌مهره جاسوسی/ وزارت اطلاعات: اکبری یکی از مهم‌ترین عوامل نفوذی انگلیس بود/ نگرانی‌های شبانه بی‌بی‌سی فارسی از دستگیری یک جاسوس
 •  روز چهارشنبه خبر دستگیری علیرضا اکبری، معاون وزیر دفاع دوره اصلاحات و از افراد نزدیک به علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، منتشر شد و با اطلاعیه وزارت اطلاعات تایید شد.

   علیرضا اکبری، مدتی قبل در پی جاسوسی علیه کشور دستگیر شد و پس از تشکیل پرونده قضایی برای متهم و صدور کیفرخواست، پرونده به دادگاه ارجاع و جلسات رسیدگی با حضور وکیل متهم برگزار گردید و بر اساس مستندات متقن موجود در پرونده این فرد به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم گردید.

  در پی اعتراض متهم و فرجام خواهی وی، پرونده مجددا در دیوان عالی کشور بررسی شد و دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی، دادنامه اولیه را ابرام و حکم اعدام اکبری را تایید نمود.

  نگرانی‌های شبانه بی‌بی‌سی‌ فارسی از دستگیری یک جاسوس!

  بعد از رسانه‌ای شدن خبر دستگیری این جاسوس، به صورت غیررسمی و تایید ضمنی آن، بی‌بی‌سی فارسی و رسانه‌های معاند دیگر فارس زبان، در یک دستپاچگی آشکار نیمه شب گذشته در چند خبر از انتقال اکبری به سلول انفرادی ابراز نگرانی کردند!

  این ابراز نگرانی بی‌بی‌سی برای فردی که یک شهروند عادی دستگیر شده در اغتشاشات نیست بلکه یک مقام نظامی-امنیتی است‌‌.

  اطلاعیه وزارت اطلاعات پیرامون دستگیری و جاسوسی علیرضا اکبری

  وزارت اطلاعات در همین زمینه با انتشار اطلاعیه ای تاکید کرد اکبری یکی از مهم ترین عوامل نفوذی سرویس جاسوسی انگلیس بود که اطلاعات مهم کشور را جمع آوری و به صورت کاملا آگاهانه و هدفمند در اختیار این سرویس قرار میداده است.

  اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد این جاسوس و جزئیات اقدامات صورت گرفته در شناسایی و دستگیری وی به شرح ذیل است:

  به استحضار ملت شریف ایران می رساند یکی از مهمترین عوامل نفوذی سرویس جاسوسی انگلیس خبیث در مراکز حساس و راهبردی کشور توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) شناسایی و پس از طی فرآیندی طولانی و چند لایه در حوزه های ضد اطلاعاتی، فنی و عملیات فریب دستگیر شد.

  جاسوس شناسایی شده به نام علیرضا اکبری دارای دسترسی هایی به برخی دستگاه های حساس کشور بود و در همان حد نیز اطلاعات مکتسبه را به صورت کاملا آگاهانه و به دفعات متعدد در اختیار سرویس جاسوسی دشمن قرار داده بود. این جاسوس در جریان اخذ ویزا از سفارت انگلیس در تهران توسط مامورین اطلاعاتی مستقر در آن سفارت، نشان شده و مورد مصاحبه قرار می گیرد.

  سپس و در خلال سفر های شخصی خود به اروپا ، به استخدام تمام‌عیار سازمان جاسوسی انگلستان در می آید.

  علیرضا اکبری با توجه به اهمیت موقعیت و دسترسی هایش به یک جاسوس کلیدی برای سرویس اس آی اس SIS)) تبدیل می‌شود که همزمان توسط چندین افسر برجسته‌ی میز ایران تخلیه‌ی اطلاعاتی و هدایت می شد.

  افسران ضد جاسوسی وزارت اطلاعات پس از کشف روابط جاسوسی مورد بحث، تکمیلِ اطلاعات پیرامون اهداف و لیستِ نیازمندی ها، شکل ارتباطات و ابزارهای ارتباطی سرویس حریف، از مقطعی به مدار ارتباطی فیمابین سرویس اس آی اس (SIS) و جاسوس مورد نظر ورود نموده و به تزریق اطلاعات هدایت شده به مدار مذکور پرداختند.

  نهایتاً در زمان مقتضی و با حکم مرجع محترم قضایی متهم بازداشت و پس از طی فرآیند قضایی حکم وی صادر گردید.

  جان برکفان گمنام ایران اسلامی صراحتا اعلام می نمایند، اگرچه دشمن خبیث انگلیسی توانسته بود از نقطه ضعف های این فرد بهره گیرد و او را به استخدام خویش درآورد، اما یقینا نمی داند که کدام بخش از اطلاعات دریافتی، از نوع اطلاعات هدایت شده و فریب بوده است.

  همچنین مجاهدین گمنام ایران اسلامی قاطعانه اعلام می نمایند که با توکل به ذات اقدس احدیت و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) شناسایی جواسیس و عناصر نفوذی دشمن در هر سطحی و برخورد قانونی با آن‌ها را بدون هیچ گونه تساهل و تسامح و ملاحظه ای، در اولویت تلاش‌های مجاهدانه و شبانه روزی خویش قرار داده اند.

  واکنش انگلیس به صدور حکم اعدام برای علیرضا اکبری
  مقامات انگلیسی بعد از بیانیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که از صدور حکم اعدام برای علیرضا اکبری خبر داده واکنش نشان دادند. روزنامه دیلی‌تلگراف به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس نوشت: «ما از خانواده آقای اکبری حمایت می‌کنیم و بارها پرونده او را با مسئولان ایرانی مطرح کرده‌ایم. اولویت ما آزادی سریع او است و بر درخواست خودمان برای دسترسی فوری کنسولی تأکید کرده‌ایم».
  همچنین دقایقی بعد از این بیانیه، جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس هم گفت: «ایران بایستی اعدام علیرضا اکبری، شهروند انگلیسی-ایرانی را متوقف کرده و فورا او را آزاد کند».
  بنظر می‌رسد تمام این تلاش‌هادر جهت حفظ شاه‌مهره جاسوس دوتابعیت انگلیس صورت می‌گیرد. 
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *