×
خبر فوری

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان:
منابع آب لرستان جوابگوی بخش کشاورزی نیست؛ تنها ۱ میلیارد متر مکعب تخصیص آب داریم

 • فروردین ۸, ۱۴۰۰
 • ۰
 • معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان گفت: نیاز آبی لرستان در بدترین شرایط برای اراضی آبی باید ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب است در صورتی که تخصیص آب استان هم اکنون یک میلیارد متر مکعب است که اصلا جوابگو نیست.

  منابع آب لرستان جوابگوی بخش کشاورزی نیست؛ تنها ۱ میلیارد متر مکعب تخصیص آب داریم
 • جواد صالحیان گفت:، براساس آخرین آمار، مجموع اراضی استان لرستان ۷۸۰ هزار هکتار است که تقریبا بین ۱۸۵ تا ۱۹۵ هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم (حدود ۶۰۰ هزار) است؛ حدود ۴۵ هزار هکتار از اراضی آبی استان لرستان باغ و مابقی زراعی است.

  وی افزود: نیاز آبی لرستان در بدترین شرایط برای اراضی آبی باید دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب است در صورتی که تخصیص آب استان هم اکنون یک میلیارد متر مکعب است که اصلا جوابگو نیست.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه در بدترین شرایط در هر یک هکتار برای یک تا دو نفر اشتغال ایجاد می‌شود عنوان کرد: دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب نیاز فعلی است تا کشاورز بتواند از آبیاری تکمیلی استفاده کند یعنی اکنون ما نمی‌توانیم برای ۴۵ هزار هکتار ۵ تا ۶ آبیاری داشته باشیم.

  وی بیان کرد: یک سری از اراضی استان لرستان( حدود ۳۰۰ هزار هکتار) در شیب کمتر از ۱۵ درصد قرار دارند که اگر منابع آب تامین شود می‌توانند آبی شوند اما هم اکنون تخصیص آب ندارند و علی‌رغم پیگیری‌های چند ساله هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

  صالحیان گفت: خروجی روان‌آبهای استان حدود ۱۲ تا ۱۳  میلیارد متر مکعب است که حدود ۸ میلیارد متر مکعب آن تولید داخل استان است ولی ما یک میلیارد تخصیص داریم و علی‌رغم ظرفیت‌های حوزه کشاورزی استان به خاطر منابع آب با مشکل مواجه هستیم.

  وی با تاکید بر اینکه منابع آب لرستان محدود است تصریح کرد: برای مثال اگر ۴۵ هزار هکتار گندم آبی داریم، گندم آبی در بدترین شرایط باید ۵ یا ۶ تن در هکتار تولید داشته باشد یعنی حدود ۲۳۰ هزار تن  درصورتی که گندم دیم ما ۱۹۵ هزار تن و  آبی ۴۵ هزار تن است.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان اظهارداشت: در مجموع سال گذشته در لرستان ۲۹۰ هزار تن هم خرید نکردیم درصورتی که اگر آب در اختیار کشاورز باشد و ۴ یا ۵ بار آبیاری انجام دهد میانگین بیش از ۵ تن در هر هکتار تولید خواهند داشت.

  وی افزود: هم اکنون میزان تولید گندم آبی و دیم در لرستان در مجموع به ۳۰۰ هزار تن هم نمی‌رسد در حالی که در اراضی دیم اگر منابع آب باشد در بدترین شرایط ۴۰۰ هزار تن خرید گندم می‌توانیم داشته باشیم برای سایر محصولات نیز همین طور است.

  صالحیان عنوان کرد: گندمکاران لرستان اسفند ماه آبی کار هستند ولی آبی در اختیارشان نیست و با یک یا دو آب آن هم به صورت تکمیلی کشت خود را آبیاری می‌کنند بنابراین اگر منابع آب کافی در اختیار کشاورز باشد هم تولید افزایش پیدا می‌کند هم اقتصاد استان در این بخش رونق می‌گیرد.

  انتهای پیام/

  منبع: تسنیم
  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *