×

نامزدهای انتخابات حق استفاده از سازمان های مردم نهاد در تبلیغات را ندارند

 • مرداد ۲۲, ۱۳۹۸
 • ۰
 • سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: افرادی که قصد شرکت در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی را دارند نباید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد (سمن) در این رقابت ها و عرصه سیاسی استفاده کنند.   به گزارش نیساخبر، قاسم ولی زاده  در همایش هفته تشکل ها و مشارکت اجتماعی افزود: گاهی […]

  نامزدهای انتخابات حق استفاده از سازمان های مردم نهاد در تبلیغات را ندارند
 • سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: افرادی که قصد شرکت در انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی را دارند نباید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد (سمن) در این رقابت ها و عرصه سیاسی استفاده کنند.

   

  به گزارش نیساخبر، قاسم ولی زاده  در همایش هفته تشکل ها و مشارکت اجتماعی افزود: گاهی موارد از ظرفیت بزرگ سمن ها استفاده سیاسی می شود که تشکل ها باید توجه داشته باشند نامزدهای انتخاباتی آنها را به ابزاری برای خود تبدیل نکنند.

  وی اظهار داشت: بر اساس بخش نامه ای که تا یک ماه آینده صادر می شود مجوز برگزاری همایش سمن ها تا پایان انتخابات صادر نمی شود.

  وی تاکید کرد: فعالیت سازمان های مردم نهاد نه سیاسی، بلکه اجتماعی است و افرادی که مایل به فعالیت های سیاسی هستند باید در خانه احزاب باشند.

  سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی  و اجتماعی استانداری لرستان همچنین گفت: انسان ها رفتارهای متقابلی در بسترهای اجتماعی دارند که چنانچه این رفتار مثبت باشد به مشارکت اجتماعی تبدیل شده و بست شکل گیری رفتارهای جمعی را تشکیل می دهد.

  ولی زاده با بیان اینکه معذوریت امنیتی سمن در کشورهای روبه توسعه بیشتر است تصریح کرد: شاید در بخش های بین المللی از سمن ها علیه امنیت یک جامعه استفاده شود و در مقابل نیز در برخی دولت ها از ظرفیت سمن برای جمع آوری اطلاعات بهره می برند.

  وی با تاکید بر عدم ایجاد سمن های ” پوششی” و سواستفاده از ظرفیت آنها برای اقدامات امنیتی گفت:  به همین دلایل در برخی کشورها برای صدور مجوز سازمان های مردم نهاد سختگیری هایی اعمال می شود.

  وی فعالان سمن ها را تسهیل گران اجتماعی معرفی کرد و افزود: برخی سمن ها بجای تسهیل در توسعه به اشتباه در مقابل توسعه قرار می گیرند که نمونه بارز آن اجرای خانه امید سالمندان خرم آباد است که علیرغم تامین مالی اما همچنان تملک زمین به بهانه حفظ محیط زیست با سنگ اندازی هایی مواجه می شود.

  ولی زاده نیاز سنجی، حرکت بر مبنای ملزومات جامعه و برنامه ریزی را ویژگی سمن ها برشمرد و ادامه داد: سمن ها نباید اجازه دهند نیازها به مطالبه تبدیل شود و در صورتی که این امر رخ دهد باید مطالبه گری کنند.

  وی گفت: برخی دولت ها با سمن ها موافق یا مخالف بوده اند در حالیکه دولت کنونی آن را نه فرصت و نه تهدید می داند و معتقد است می شود در برخی موارد از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده کرد.

  وی با تقدیر از سمن های فعال در بحران سیل اظهار داشت: برخی تشکل ها نیز مجوز ندارند و اقدام آنها غیرقانونی است  که با توجه به برنامه ریزی  ایجاد خانه تشکل ها در سال جاری، باید نسبت به ثبت قانونی اقدام کنند.

  ۳۶۰ تشکل در لرستان مجوز فعالیت دارند که حدود ۸۰ درصد این تعداد فعال یا نیمه فعال هستند.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *