×

یادی از حماسه آفرینی رزمندگان لرستانی در عملیات مرصاد/ ۷۷ رزمنده استان آسمانی شدند + تصاویر

 • مرداد ۵, ۱۴۰۰
 • ۰
 • لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان در عملیات مرصاد به‌کمک نیروهای ارتش با استقرار در منطقه قصرشیرین راه دشمن را سد کردند و با تقدیم ۷۷ شهید نقش محوری در موفقیت ایران در عملیات مرصاد داشتند.

  یادی از حماسه آفرینی رزمندگان لرستانی در عملیات مرصاد/ ۷۷ رزمنده استان آسمانی شدند + تصاویر
 •  رزمندگان ایران اسلامی دوران هشت ساله دفاع مقدس را با دستان خالی و با نیروی توکل، شجاعت و اراده در مقابل دشمن متجاوز بعثی و استکبار جهانی مقاومت کردند و نبردی تاریخی در تاریخ به ثبت رساندند و در حالی‌که دشمن در مقابل حماسه آفرینی جوانان حضرت روح الله تسلیم شده بود دست به دامان غرب شد تا با وساطت غرب، سازمان ملل و قطعنامه از باتلاقی که برای خود کنده بود بیرون بیاید.

  اما شش روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط ایران، نیروهای عراقی توافقات این قطعنامه را زیر پا گذاشته، مجدداً در جنوب و حوالی خرمشهر حمله کردند تا راه نفوذ برای ارتش مجاهدین خلق باز شود و حتی توانستند تا آستانهٔ تصرف آن پیش روند. به این ترتیب نیروهای دفاعی ایران در جبهه‌های جنوبی مستقر شدند. در این زمان سازمان مجاهدین عملیاتی با نام فروغ جاویدان را از مرزهای غرب ایران آغاز کرد.

  مسعود رجوی در شب آغاز عملیات گفت: «براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید… کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است اما عملیات مرصاد، پاتک نیروهای نظامی ایران در پاسخ به عملیات فروغ جاویدان بود و  در پنجم مرداد سال ۶۷ با رمز «یا علی» به‌منظور مقابله با منافقین در منطقه “اسلام‌آباد” و “کرند” در غرب استان کرمانشاه آغاز شد.

  در این عملیات لشکر ۵۷ سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان به‌کمک نیروهای ارتش با استقرار در منطقه قصرشیرین راه دشمن را سد کردند، از سوم تا هفتم مردادماه رزمندگان این استان جهت توجیه منطقه عملیاتی به شهر سرپل ذهاب وارد شدند و بلافاصله یک مقر فرماندهی را انتخاب و مقدمات حضور گردان‌ها را در این محور آماده ساختند.

  گردان حمزه سیدالشهداء، پشتیبانی لشکر ۵۷ در سرپل ذهاب و مابقی گردان‌ها در دره‌ شوهان در قسمت شرقی بین تنگه چهار زبر و سه‌راه اسلام‌آباد مستقر شدند.

  نابودی خانه‌های تیمی منافقین

  سردارمرتضی کشکولی فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مرصاد یک حادثه نیست و منافقین از هواداران انقلاب اسلامی نبودند بلکه از روزی که شکل گرفتند و انقلاب ایدئولوژیک آنها شکل گرفت هیچ‌گاه با اسلام ناب رابطه‌ای نداشتند.

  وی افزود: منافقین سال ۵۷ که از زندان آزاد شدند اگر انقلابی بودند باید به خیل مردم و انقلابیون می‌پیوستند ولی این‌گونه نبود و به‌محض اینکه آزاد شدند خانه‌های تیمی تشکیل دادند و در ظاهر به نام دین جهت فریب افکار مردم و جوانان خودشان را به انقلاب اسلامی نزدیک می‌کردند، این در حالی بود که با قانون اساسی مخالف بودند و حتی یک روز در جبهه انقلاب نبودند.

  فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان عنوان کرد: گروه‌های مجاهدین خلق سال ۶۰ جنگ مسلحانه را با مردم در چند شهر شروع کردند و همزمان با این جنگ ترورهای شخصیت‌های مذهبی، نظامی و مردم را به‌روش امروز داعش انجام می‌دادند، پس از بین رفتن آخرین خانه تیمی منافین در فرانسه شورای ملی مقاومت را تشکیل دادند که علیه ایران کار کنند، ولی نتوانستند این مرکزیت را محقق کنند، چون بسیاری از کشورها این گروه منافقین را قبول نداشتند.

  وی بیان کرد: منافقان مجاهدین خلق در زمانی که مردم و مسئولان درگیر جنگ بودند از این فرصت استفاده می‌کردند و  نیروهای‌شان را به کشور می‌فرستادند‌ و ترورهایی انجام دادند، هرکس به آنها انتقاد می‌کرد، او را ساواک یا مزدور آمریکایی خطاب می‌کردند و به خانه‌های تیمی می‌بردند و مُسلح می‌کردند، بسیاری از جوانان ساده‌لوح نیز جذب این گروه‌ها می‌شدند.

  ۷۷ شهید لرستان در عملیات مرصاد

  کشکولی با بیان اینکه در سال  ۶۷ که فشار جنگ بر ایران سنگین شده‌ بود و غربی‌ها و شوروی سابق پیش‌بینی می‌کردند که ایران در جنگ با شکست مواجه خواهد شد، منافقین‌ پس از قبولی قطعنامه ۵۹۸ عملیات فروغ جاوید را آغاز کردند،گفت: همزمان با حمله منافقین پایگاه هوایی همدان، دزفول، شهر سقز و کلیه روستاهای کرمانشاه را بمباران شیمیایی کردند، به‌همین دلیل روز اول پایگاه‌های نوژه نتوانستند حمله هوایی کنند ولی روز دوم با مدیریت شهید صیاد شیرزای حمله هوایی بسیار خوبی انجام شد و طی دو روز ۴هزار و ۸۰۰ نفر از منافقین کشته و مجروح شدند.

  احمد مدهنی، فرمانده محور سپاه لرستان در این رابطه  اظهار داشت: به همراه نیروهای لرستان که متشکل از بسیج، کادر سپاه ناحیه لرستان و نیروهای مردمی بود بدون سازمان و به‌طور خودجوش خود را به پنج  کیلومتری اسلام‌آباد رساندیم.

  وی افزود: پس از سازمان‌دهی گردان شبانه به سه‌راه اسلام‌آباد حرکت کردیم، منافقین شروع به تیراندازی از سمت چپ جاده کردند ولی ما به راهمان ادامه می‌دادیم، دو کیلومتری دشمن بودیم که در منطقه دشتی و تپه‌های جنگی زیر آتش دشمن قرار گرفتیم.

  فرمانده وقت  محور سپاه لرستان عنوان کرد: این درگیری بعد از مدت کوتاهی به نبرد تن‌به‌تن تبدیل شد و تا ساعت پنج صبح به‌شدت ادامه داشت که بارزم بی‌امان نیروهای لرستانی سمت چپ جاده و دامنه تپه جنگلی را از دشمن گرفتیم و توانستیم یک گردان از تپه سنگی عبور دهیم.

  وی با بیان اینکه نیروهای مردمی در این نبرد مؤثر عمل کردند، بیان کرد: این گردان توانست در این درگیری وسایل منافقین که عبارت بود از ۷۰ دستگاه تانک، خودرو، ماشین آتش‌نشانی و تانک سوخت را از بین ببرند.

  استقرار لشکر ۵۷ در سر پل ذهاب

  ماشاالله بازگیر، جانشین وقت فرمانده ادوات لشکر ۵۷ و فرمانده سپاه فعلی شهرستان خرم‌آباد در این زمینه گفت : با توجه به هماهنگی‌های انجام‌شده برای جابه‌جایی از تنگه‌ی شوهان حرکت کردیم و به سرپل ذهاب رسیدیم.

  وی  تصریح کرد: دشمن در حال پیشروی بود و بنا شد گردان‌های  بعثت و حمزه در نزدیکی منطقه عملیات (سرپل ذهاب) برای جلوگیری از پیشروی دشمن مستقر شوند ازاین‌رو به سمت خط حرکت کردیم  در این زمان هواپیماهای دشمن سررسیدند و ما را زیر آتش گرفتند.

  جانشین وقت فرمانده ادوات لشکر ۵۷ خاطرنشان  کرد: شدیداً موردحمله هواپیماهای دشمن قرار گرفتیم ولی به خواست خدا هیچ‌کدام از نیروها مورد اصابت قرار نگرفت و به سمت سه‌راه اسلام‌آباد حرکت کردیم.

  وی اظهار داشت: نیروهای لرستان در اسلام‌آباد، بین سه‌راه شوهان و تنگه چهار زبر جلوی دشمن را گرفتند و توانستند با دو گردان انبیا و مالک اشتر تمام توان منافقین را بگیرند

  عملیات مرصاد به‌عنوان آخرین عملیات هشت سال دفاع مقدس با موفقیت چشمگیری به پایان رسید که در این میان رزمندگان لرستان نقش بی‌بدیلی ایفا کردند به‌گونه‌ای که بیش از  ۷۷ شهید این عملیات مربوط به استان لرستان است و بزرگ‌مردان این سرزمین توانستند آخرین برگ تاریخ جنگ را باافتخار ورق بزنند.

  انتهای پیام/

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *