×

مدیرکل امور عشایری استان لرستان: کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه آغاز می‌شود

 • مهر ۶, ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیرکل امور عشایری استان لرستان جمعیت عشایری لرستان را ۱۴ هزار خانوار برشمرد و گفت:کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه شروع می‌شود. به گزارش نیساخبر، مراد بیرانوند ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان با بیان اینکه کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه شروع می‌شود، اظهار داشت: در لرستان یک میلیون و ۵۰۰ […]

  مدیرکل امور عشایری استان لرستان: کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه آغاز می‌شود
 • کوچ عشایر

  مدیرکل امور عشایری استان لرستان جمعیت عشایری لرستان را ۱۴ هزار خانوار برشمرد و گفت:کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه شروع می‌شود.

  به گزارش نیساخبر، مراد بیرانوند ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان با بیان اینکه کوچ پاییزه عشایر لرستان از ۲۰ مهرماه شروع می‌شود، اظهار داشت: در لرستان یک میلیون و ۵۰۰ واحد دامی وجود دارد که در حال حاضر ۲۵ درصد پروتئین استان را عشایر تولید می‌کنند.

  وی با بیان اینکه ۱۴ هزار خانوار جمعیت عشایری استان را تشکیل می‌دهند افزود:عشایر لرستان در فصل سرما در جنوب لرستان، شمال خوزستان و شرق ایلام زمستان گذرانی می‌کنند.

  مدیرکل امور عشایری لرستان در رابطه  موضوع اسکان ثابت عشایر عنوان کرد: اسکان ثابت عشایر مورد تاکید امور عشایر کشور و استان نیست و این یک کار اشتباه است.

  وی با تاکید بر اینکه اسکان عشایر داوطلبانه و خودجوش است و ما اجباری نداریم، گفت:اگر عشایری داوطلب باشند و تعداد آنها به ۱۵ خانوار برسد می‌توانیم شرایط اسکان آنها را فراهم کنیم.

  بیرانوند تصریح کرد: عشایر برای اسکان باید شرایط آن را نیز دارا باشند و خانوارها باید در منطقه‌ای که می‌خواهند اسکان یابند زمین کشاورزی داشته باشند.

  مدیر کل امور عشایری لرستان سیاست عشایر را در ارائه خدمات کوچ دانست و خاطر نشان کرد:کوچ عشایر یک نوع فرهنگ، تمدن و آداب رسوم است که باید حفظ شود.

   وی  اظهارداشت: سابقه کوچ عشایر چهار هزار ساله است که اگر اسکان ثابت پیدا کنند به روستا تبدیل خواهند شد و فرهنگ خود را از دست می دهند.

  بیرانوند  افزود:در حال حاضر در شهرستان‌های خرم‌آباد و الیگودرز اسکان ثابت داریم که از امکانات اولیه لازم برخوردارند.

  وی با اعلام اینکه عشایر لرستان دارای ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه است عنوان کرد: زندگی عشایر تعریف شده از اینکه باید ریشه ایلی و قبیله ای داشته باشد و در آمد آنها از دامپروری و زندگی آنان مبتنی بر کوچ باشد.

   مدیر کل امور عشایر لرستان با اعلام اینکه در سال ۱۲۶۰ حدود ۲۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می دادند و الان کمتر از ۳درصد است بیان کرد:سختی و مرارت کار سبب شده است عشایر رو به شهرنشینی بیاورند در حال حاضر ۷درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل می دهند.

  وی گفت:مقدار تولید عشایر استان مجموعه آن بالغ بر ۱۳۰ هزارتن محصولات دامی، باغی و زراعی بوده است.

  بیرانوند  با بیان اینکه ۸۵۰ کیلومتر راه دسترسی برای عشایر ساخته شده است، تصریح کرد: تنها ۶۵ درصد جمعیت  عشایر از خدمات بهداشتی برخوردارند که این مقدار کم است.

  انتهای پیام/

  منبع:تسنیم

  خطا: فرم تماس پیدا نشد.

  برچسب ها

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *